MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLUK YILLARI


Mustafa okula başlama çağına gelince, geleneklere bağlı annesiyle modern düşünceli babası arasında bir çatışma olur. Zübeyde Hanım, küçük Mustafa’nın, ilâhiyle Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebine, Ali Rıza Efendi ise modern öğretimde bulunan Şemsi Efendi’nin özel okuluna gitmesini ister. Sonunda Ali Rıza Efendi, bir çıkar yol bulur: Küçük Mustafa, ilk öğrenimine bir süre annesinin arzusuna uyarak Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde devam etti; fakat çok geçmeden babasının isteği ile Selânik’te çağdaş eğitim yapan Şemsi Efendi Mektebi’ne geçti ve ilkokulu burada bitirdi. Şemsi Efendi, yeni öğrencisinin yeteneklerini ve zekâsını takdir ettiğinden, küçük Mustafa’nın kendi okulunda bulunmasından son derece memnundu.

Küçük Mustafa, bu okulda okurken babasını kaybetmiştir. Bu sıralarda isimleri Makbule ve Naciye olmak üzere kendisinden küçük iki kız kardeşi bulunuyordu. Babaları öldüğü zaman küçük Mustafa yedi, Makbule bir yaşını henüz doldurmuştu; Naciye ise kırk günlüktü. Bu en küçük kardeşleri genç kız iken Selânik’te vefat etmiştir.

1888 yılında Ali Rıza Efendi’nin ölmesi üzerine, yedi-sekiz yaşlarında yetim kalan küçük Mustafa’nın büyütülmesi ve yetiştirilmesi görevi, büyük Türk kadını Zübeyde Hanım’a düştü. Bunun üzerine, Zübeyde Hanım, üç çocuğu ile bir süre Selânik yakınlarındaki Rapla çiftliğinde subaşılık yapan kardeşi Hüseyin Efendi’nin yanına yerleşti. Çiftlik hayatı nedeniyle küçük Mustafa’nın öğrenimi ister istemez bir süre aksamıştı. Fakat çok geçmeden Selânik’e dönerek halasının yanında, bıraktığı yerden öğrenimine devam etti.


Bu yazı 1191 kere okundu.
Etiketler:
aile hayatı atatatürk ün çocukluk şiiri atatürk ün çocukluğunun şiiri atatürk çocukken ve okul hayatı ile ilgili yazılar ataturk cocuklugu ıcın yazılmıs sıırler atatürk hayatı özet resimli anlatım Atatürk Köşesi atatürk ün çocukluğunun özeti ATATÜRK ÜN ÇOCUKLUK İLGİLİ ŞİİR atatürk ün çocukluk yılları ile ilgili şiir atatürk ün çocukluk yılları resimli anlatım atatürk ün okul hayatı cocuklugu özet atatürk yılları yaziları ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLUĞU VE OKUL YILLARI atatürkük cocuklugu ve gencliginin özeti atatürkün çocukluğu hakkında şiirler atatürkün çocukluğu atatürkün çocukluğu ile ilgili şiirler atatürkün çocukluğu ile ilgili şiirleri ATATÜRKÜN ÇOCUKLUĞU OKUL HAYATI atatürkün çocukluğu özet atatürkün çocukluğu resimli atatürkün çocukluğu resimli açıklama atatürkün çocukluğu resimli altında küçük yazılar atatürkün çocukluğu resimli anlatım atatürkÜN ÇOCUKLUĞU şiirleri atatürkün çocukluğu ve ailesi Atatürkün çocukluğu ve hayatı ile ilgili kısa yazılar ATATÜRKÜN ÇOCUKLUĞU VE OKUL DÖNEMİ atatürkün çocukluğu yazısı atatürkün çocukluğunun özeti atatürkün çocukluk bilgileri atatürkün çocukluk dönemi atatürkün çoçukluk dönemi öncesi atatürkün çocukluk dönemini anlatan yazı resimli atatürkün çocukluk fotoğrafları altında anlatımlı atatürkün çocukluk hayatı özet atatürkün çocukluk resimli hayatı atatürkün çocukluk şiirleri atatürkün çocukluk şiişleri atatürkün çocukluk ve gençlik yılları atatürkün çocukluk yazısı ATATÜRKÜN ÇOCUKLUK YILLARI İLE İLGİLİ ŞİİR ATATÜRKÜN ÇOCUKLUK YILLARI İLGİLİ ŞİİR ATATÜRKÜN ÇOCUKLUK YILLARI YAZI atatürkün çocukluk yılları atatürkün çocukluk yılları ve sonrası atatürkün en uzun yazısıyla okulhayatı ATATÜRKÜN HAYATI İLE İLGİLİ ÖZET ÇIKAR atatürkün hayatı resimli anlatım atatürkün hayatının özeti atatürkün okul hayatı ile ilgili şiirler atatürkün okul hayatı ile ilgili şiirleri atatürkün okul yılları resimli atatürkün resimlerle çocukluğu ataürkün okul yılları resimli anlatım çocukluk yılları ile ilgili şiirler çocukluk yılları şiirleri mustafa kemal atatürk'ün çoçukluğu ile ilgili yazılan şiirler mustafa kemal atatürkün resimli hayatı okul yılları oyun çocukluğu ile ilgili şiirler
 • Site Yorum

8 adet yorum var.

 1. zamba dedi ki:

  güzel

 2. emir dedi ki:

  ben çok sevdim yazıyı

 3. yavuzhan dedi ki:

  valla cok guzel bı yazı cok saolun

 4. biiilinmiyor dedi ki:

  ödevime çok yardımcı oldu teşekürller

 5. EGE dedi ki:

  valla bunu yazıp öğretmene verdiğimde öğretmenden 100 kaptım teşşekkürler :*

 6. nezaket dila dedi ki:

  mustafa çok çalışkan

 7. nezaket dila dedi ki:

  derslere iyi çalışmış

 8. emrehan dedi ki:

  iyi bir hayatını yazan guzel yazmıs

Bir yorum bırak