Kağıt Nasıl Üretilir

Paylaş
 

Kağıt Nasıl Üretilir

Okul, eğitim hayatımız kadar her alanda sürekli kağıtlarla içli dışlı olur, günlük yaşantımızda sürekli kağıt kullanırız. Kitap, dergi, gazete vb. gün boyunca karşılaştığımız birçok ürün kağıttan üretilmektedir. Ayrıca karton, çimento torbası, kağıt havlu, fırın kağıdı gibi birçok üründe kağıttan üretilir. Tamam bu kadar ürün kağıttan üretiliyor da, kağıt nasıl üretiliyor.

Varlığıyla yaşam kaynağımız olan ağaçlar kağıt üretimimizi de sağlar. İlk önce ağaçlar kütük şeklinde kesilir. Bu kütüklerin kabukları soyularak daha küçük parçalara parçalanır. Daha sonra parçalanmış bu ağaçlar bazı kimyasal maddelerle beraber öğütme makinesine alınır. Kimyasal maddelerle ağaçlar iyice birleştikten sonra beyazlatmak için ayrıca başka maddeler eklenir. Beyaz boya maddesi de katıldıktan sonra bu kağıt hamurunun suyunun süzülmesi gerekmektedir. Suyun süzülmesi için delikli hareketli teller arasına eklenir. Bu bant şeklindeki tellerde hamurun suyu iyice sıkıldıktan sonra üzerinden silindirle geçerek hamur iyice sıkıştırılır. Daha sonra iyice ezilen hamur aynı zamanda kuruması için sıcak silindirle tekrar üzerinden geçilir. Sıcak silindirle kurutulduktan sonra kağıt haline gelmiş olur. Artık kağıt tamamlanmıştır. Bundan sonra uygun boylarda kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Kağıt üretiminde ayrıca farklı amaçlar için üretilen kağıtlarda farklı maddeler de kullanılır. Bu maddeler saman, tütün, kamış ve benzeridir. Ayrıca para kağıtları pamuktan üretilmektedir. Yani sonuç olarak sürekli kağıt ihtiyacımızın karşılanması için sürekli ağaçlar kesilmektedir. Bu sebeple kullanmadığınız artık kağıtları kağıt toplama kutularına atarak doğal çevrenin korunmasına fayda sağlayabilirsiniz.


Bu yazı 994 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak