Köpek Türleri Hakkında Detaylı Bilgi

Paylaş
 

afgan-tazisi

Afgan Tazısı
Sina Yarımadasını’nın yerlisi olan çok eski bir köpek cinsidir. Güçlü ve soylu bir görünüşü vardır. Afgan Tazıları; cesur, inatçı ve çok zekidir. Eğitimi sırasında yumuşak davranılmalıdır. Kırsal kökenli olduğu için çoban, kurt ve leopar avcısıdır. Özgür bırakılmasında ve serbestçe koşmasına izin vermekte yarar vardır.

airedale_terrier

Airedale Terrier
Sahiplerine karşı çok sempatik olmalarına rağmen oldukça sert bir avcı ruhuna sahiptirler. İyi bir gözcü de sayılırlar. Her gün bir kaç kilometre gezdirmeleri gerekir.

Alaskan-Malamute

Alaskan Malamute
Bir kutup köpeği olan bu cins, kurt kökenlidir. Sağlam gövdeli, ağır bir köpektir. Başı büyük, görünüşü mağrurdur. Bacakları ve burunları her zaman beyazdır.

074a89_8d8dc1e88cc040caa2692804b7746c54

 Alman Kurdu ( German Shepherd )

Kuvvetli, gelişmiş kasları; hafif ama sağlam kemik yapısıyla uzunca bir gövdeleri vardır. Cesur, neşeli, sadık, kararlı, vefalı, efendisine ve çocuklara sevgi duyan bu köpekler diğer hayvanlara karşı hoş görülü, yabancılara karşı uyanıktırlar. Mükemmel refklesleri vardır ve çabuk saldırıya geçebilir. Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve coşku ile yerine getirir.

American Cooker Spaniel

American Cooker Spaniel
1880’lerde Amerika’ya getirilenbu köpek cinsi, Amerikan avcılarının isteklerine cevap verecek şekilde eğitilmiştir. 2. Dünya Şavaşı’nda çok sevilmiş ve bugün Spaniel’lerin en bilinen köpeği haline gelmiştir. American Cocker Spaniel’ in öncelikli gereksinimleri arasında tüylerinin belirli bir düzen içerisinde taranması, egzersizden alıkonulmaması ve dolaştırılması gerekir.

Basset Hound

Basset Hound
Bloodhound kökenli oldukça eski bir cinstir. Genellikle beyaz olup üzerinde kestane ve kum rengi lekeler bulunur. Sakin bir doğaları vardır; ürkek değillerdir. Çocuklara karşı dostça davranırlar. Evleri koruma güdüsüne sahip olan bu köpekler; tilki, yaban tavşanı ve sülün avlarlar. Mükemmel bir koku alma duyuları vardır fakat refleksleri zayıftır. Genetik olarak taşıdığı özelliklerin korunabilmesi için aşırı beslenmemesine dikkat edilmelidir.

Beagle-3

Beagle
Dayanıklı ve çok hareketlidirler. Koku alma duyuları çok gelişmiştir. Kulakları uzun ve yanlara doğru sarkıktır. Ayakları yuvarlak ve güçlüdür. Beagle’lar yumuşak ve sert tüylü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Renkleri; siyah desenli mavi ya da turuncudur. Duygulu, neşeli, temiz ve sakindirler.

groenendael-8709

Belçika Çoban Köpeği
Uzun yıllar var olan Belçika Çoban Köpeği için başlıca üç tip tanımlanmıştır; Uzun tüylü, kısa tüylü ve kabarık tüylü. Uzun tüylü türün siyah; kısa tüylü türün açık kahverengi ve kömür karası; kabarık tüylü türün ise kül grisidir.

fotos-bobtail-o-antiguo-pastor-ingles-cachorros_3

Bobtail
Kökeni bilinmeyen Bobtail köpekleri tıknaz ve kaslıdır. Lekeli ve lekesiz olmak üzere gri boz ya da mavinin çeşitli tonlarında renklere sahiptirler. Bazı Bobtail yavruları kuyruksuz doğar; eğer kuyrukları varsa ilk mafsaldan kesilmesi gerekir. Baarılı bir çoban köpeği olan bu cins avı bulup getirme becerisine sahiptir. İnsanlara çok iyi arkadaş olurlar. Özellikle çocuklarla arası çok iyidir. Tüylerinin düğümlenmemesi için sıkça fırçalanması gerekir.

taz-2yrs-head-study

Border Collie
Border Collie’nin önemli niteliklerinden biri eğitilebilirliği ve zekasının geliştirebilmesidir. Oldukça heyecanlı bir yapıya sahip olan bu köpekler çok insancıldır ve çocuklarla kolay dostluk kurarlar. Bol bol gezmek isterler. Yeterli ve dengeli beslenmeli, belirli bir programa göre gezdirilmelidir.

65321-405x297-Chow_chow

Chow Chow
Sarımsı kahve, ksıl, krem, mavi, siyah, gümüş, gri ya da nadiren beyaz renkte olurlar. Daima tek renkli olan Chow Chowlar’ın göğüsleri geniş; kuyrukları tüylerle kaplıdır. Doğası gereği içe dönük ilgisiz ve aldırışsız bir hali vardır. Sahibine karşı çok sadık ve samimilerdir. Burunluk ve kayış takılmasından pek hoşlanmazlar.

Boston Terrier

Boston Terrier
Köpeğin şefkatli ve sempatik yapısı güzel dış görünümüyle birleşince, çok hoş bir süs köpeği ortaya çıkmıştır. Tüyleri çok az bakımla canlılığını koruyabilir.

Boxer

Boxer

Zeki, neşeli, dost canlısı, hareketli, atak olan Boxer’lar biraz isyankar ve uyumsuzdur. Çok iyi eğitilmesi gereken Boxer, kendini kanıtlamış bir ev ve bekçi köpeğidir.

Collie

Collie
Kişilik bakımından temelde nazik ve duyarlıdırlar. Ama zaman zaman inatçı ve tembel olabilirler. Aristokrat tavırlı, zeki ve sadıktırlar. Dikkatli ve aktif bir köpek olan Collie’ler hala çoban köpeği olarak kullanılırlar. Arada bir yıkanmalıdır. Sıcaktan hoşlanmadığı için gölgede tutulması gerekir.

chihuahua immobile de profil

Chihuahua
Amerika kıtasının ve dünyanın en eski cins köpeği olarak bilinirler. Ne kadar küçük olursa o kadar değer kazanırlar. En sık görülen renkleri açık kahve, kum kestane, gümüş ya da çelik mavisidir. Tüyleri tek renkli veya beneklidir.

Dalmaçyalı

Dalmaçyalı
Temel renkleri daima beyazdır, üzerinde siyah ya da koyu kırmızı lekeler vardır. Bu lekelerin belirgin ve vücudun her yerine dağılmış olması gerekir. Bu özellik köpeğin değerini arttırır. Yavrular doğduklarında saf beyaz olarak doğarlar. Sakin, sadık, Bağımsız ama aynı zamanda evden de hoşlanan ve son derece duyarlı olan Dalmaçyalılar, çevrelerinde her zaman bir insana ihtiyaç duyarlar, aksi halde melankolik bir havaya bürünürler. Güçlü bir hafızaları vardır; kendilerine yapılan kötü muameleyi yıllar sonra bile hatırlayabilirler.

Eski İngiliz Mastiff

Eski İngiliz Mastiff
Cüsseli ve sağlam yapılı, dengeli ve naziktirler. Özellikle çocuklara çok iyi anlaşırlar. Eğitildikleri takdirde tehlikeli durumlarda saldırmaya elverişli duruma gelirler . İyi bir bekçi köpeği ve muhafız olabilirler.

Doberman

Doberman
Doberman’a adını veren Louis Doberman, bu cinsi Doberman pinscher cinsinden türetmiştir. Zaman içinde değişimlerden sonra, bugün tanıdığımız şekli ortaya çıkmıştır. Genç yaşında egemen karakterini gösterir. 4.-5. aydan sonra hırlayıp dişlerini göstererek direnmeye çalışır. Ancak kararlı bir eğitimle lider kabul ettiği sahibine bağlanır. Sinirli bir yapıları vardır.

Fransız Bulldog

Fransız Bulldog
Küçük bir köpek olan Fransız Bulldog’ların 30 cm. kadar yüksekliği, 6-12 kg. kadar ağırlığı vardır. Cesur, hareketli, dengeli, duygulu, duyarlı ve zeki olan bu köpeklerin şişmanlamasına izin verilmemelidir.

Golden Retriever

Golden Retriever
Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimlidir. Koku alma duyusu çok gelişmiş olan Golden Retriever’lar karada ve suda gayet iyi çalışırlar. Aile hayatına uyum sağlar. Çocuklara ve bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktirler.

Sibirya Husky

Sibirya Husky
Sibirya’nın yerlisi olan Husky’ler şiddetli soğuğa (-50), -60 derece) karşı çok dayanıklıdır. Kurt grisinden gümüş griye, beyaz desenli açık kum renginden siyaha kadar her renk olabilirler. İnsanlara karşı uyumlu ve duygulu olmalarına rağmen son derece inatçıdırlar canları çok çabuk sıkılır.

Japon Spanieli

Japon Spanieli
Japon Spanieli’nin yüksekliği 30 cm. den, ağırlığı ise 3.2 kg.dan fazla olmamalıdır. Ne kadar küçük olursa o kadar değerlidirler. Efendisine son derece bağlı, uysal, duygulu, zeki ama yabancılara karşı huysuz olan bu köpekler kolayca hastalığa yakalanabilirler.

İtalyan Pointer

 

 

İtalyan Pointer
Avrupa’nın en eski av köpeği cinslerinden biridir. Düşünceli, itaatkar, uysal, eğitilebilir ve avı bulma konusunda çok yeteneklidirler. Aileye gayet iyi uyum sağlar.

Rottweiler

Rottweiler
Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilebilen bu cins köpekler, sadece sahibi saldırıya uğradığı zaman sertleşir. Daha çok çoban ve polis köpeği olarak kullanılırlar, En büyük özellikleri bekçi ve muhafız olmalarıdır. İnsana eşlik eden bir cins olan Rottweiler’ların özellikle çocuklarla arası iyidir.

Labrador Reriever

Labrador Reriever
Renkleri siyah, sarı ve kırmızıdır. Labrador Retriever’ların koku alma duyusu mükemmeldir. Sahibiyle uyum içinde çalışmayı bilirler. Bataklık ve sulu arazilerde avı getirme konusunda mükemmeldirler. Suya dalma alışkanlığını yüzyıllarca sürdüren, ağlarını toplayan balıkçılara yardımcı olan bu köpekler; soylu, sağlıklı ve dayanıklıdırlar.

Maltese

Maltese
En önemli karakteristiği tüylerinin güzelliğidir; Rengi saf beyazdır (fildişi de olabilir). Her gün taranması tavsiye edilen bu cins köpekler; zeki ve oyuncu bir kişiliğe sahiptir. Tüylerinin sağlığı için özellikle bahar aylarında yağmurdan uzak tutulmalıdır.

Sivas Kangal

Sivas Kangal
Türk bekçi köpeği olarak da bilinen bu cins köpekler; zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen ve yaşadığı yeri sahiplenen bir ırktır. Yabancılara karşı kuşkucudurlar; bu nedenle güvenli ve çitlere çevrili bir avluda yaşaması uygundur.

Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher
Açık sarı, açık kahverengi, geyik kırmızısı, kızılımsı siyah ya da kaplan renginde olabilirler. Tüylerinde her zaman beyaz lekeler vardır. Doğası gereği cesur, inatçı ve uyanık olan bu köpeklerin refleksleri çok hızlıdır.


Bu yazı 2140 kere okundu.
Etiketler:
afgan tazısı afgan tazısı özellikleri afgan tazısı tavşan avı airdale terrier in not airdale terrier welpen airedale terrier airedale terrier breeders airedale terrier for sale airedale terrier puppies airedale terrier puppies for sale airedale terrier rescue airedale terrier züchter airedale terriers alaskan malamute alaskan malamute fiyatları alaskan malamute husky farkı alaskan malamute özellikleri alaskan malamute sahiplendirme alaskan malamute uzman tv alaskan malamute vs husky alaskan malamute vs siberian husky alman kurdu alman kurdu bakımı alman kurdu beslenmesi alman kurdu eğitimi alman kurdu k9 alman kurdu özellikleri alman kurdu uzman tv alman kurdu vikipedi alman kurdu yavrusu american cocker spaniel american cocker spaniel for sale american cocker spaniel puppies american cocker spaniel sahibinden american cocker spaniel temperament basset hound basset hound bakımı basset hound ekşi basset hound fiyatları basset hound köpek özellikleri basset hound sahibinden basset hound sahiplendirme basset hound satılık beagle beagle 2 beagle bakımı beagle eğitimi beagle fiyatları beagle köpek fiyatları beagle özellikleri beagleboard beaglebone beaglebone black belçika çoban köpeği belçika çoban köpeği derneği belçika çoban köpeği eğitimi belçika çoban köpeği ekşi belçika çoban köpeği flemenkçe belçika çoban köpeği özellikleri belçika çoban köpeğinin özellikleri belçika çoban köpeğinin özellikleri köpek cinsleri bobtail bobtail boxer puppies for sale bobtail insurance bobtail kedi bobtail köpek bobtail köpek özellikleri bobtail lizard bobtail satılık bobtail terrier özellikleri bobtail yavruları border collie border collie bakımı border collie eğitimi border collie ekşi border collie sahibinden border collie yavrusu boston terrier boston terrier bakımı boston terrier ekşi boston terrier ilanları boston terrier uzmantv boston terrier yavruları boston terrier yavrusu boxer boxer dog boxer köpek boxer köpek fiyatları chihuahua chihuahua bakımı chihuahua ekşi chihuahua köpek chihuahua özellikleri chihuahua satılık chihuahua song chow chow chow chow bakımı chow chow ekşi chow chow köpek chow chow panda chow chow puppies chow chow sahibinden chow chow sahiplendirme collie collie buddz collie fiyatları collie köpek collie köpek fiyatları collie sahiplendirme collie yavru colliers dalmaçyalı dalmaçyalı köpek fiyatı dalmaçyalı köpek sahiplendirme dalmaçyalı moli dalmaçyalı özellikleri doberman doberman eğitimi doberman fiyatları doberman köpeği doberman köpek doberman köpekleri doberman kulak kesimi doberman satılık doberman yavruları doberman yavrusu fransız bulldog fransız bulldog eğitimi fransız bulldog ekşi fransız bulldog satılık fransız bulldog tuvalet eğitimi fransız bulldog yavru golden retriever golden retriever bakımı golden retriever eğitimi golden retriever ekşi golden retriever izmir golden retriever ne yer golden retriever özellikleri golden retriever satılık ingiliz mastiff ingiliz mastiff cinsi köpek ingiliz mastiff dövüşleri ingiliz mastiff fiyat ingiliz mastiff fiyatı ingiliz mastiff köpekleri ingiliz mastiff özellikleri ingiliz mastiff yavru italian pointer italian pointer club italian pointer dogs italyan pointer italyan pointer av köpeği italyan pointer av köpekleri italyan pointer özellikleri italyan pointeri japon spanieli japon spanieli fiyat japon spanieli fiyatları köpek türleri köpek türleri büyük köpek türleri fiyatları köpek türleri izle köpek türleri nasıl oluştu köpek türleri resimli köpek türleri ve bilgileri köpek türleri wiki köpek türlerinin özellikleri Labrador labrador akıntısı labrador bakımı labrador özellikleri labrador retriever labrador retriever fiyatları labrador retriever yavru labrador yavru labradorit maltese maltese falcon maltese teacup maltese terrier maltese terrier özellikleri maltese terrier teacup maltese tiger maltesers minyatür pinscher minyatür pinscher eğitimi minyatür pinscher özellikleri minyatür pinscher sahibinden minyatür pinscher yavrusu rottweiler rottweiler fiyatları rottweiler isimleri rottweiler özellikleri rottweiler sahiplendirme rottweiler saldırısı rottweiler yavru sibirya husky sibirya husky eğitimi sibirya husky hakkında bilgi sibirya husky kurdu sibirya husky özellikleri sibirya husky yavru sivas kangal köpeği sivas kangal köpeği hakkında bilgi sivas kangal köpeği özellikleri sivas kangal köpegi resmi sivas kangal köpeginin özellikleri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak