Neil Armstrongun Eşyaları Bulundu

Paylaş
 

Neil Armstrongun Eşyaları Bulundu

Birçok insan Neil Armstrong’ u bilir. Belki ismini bilmeseler de aya ayak basan ilk insan dendiğinde hemen aklımıza gelir. 2012′ de ölen Neil Armstrong‘ un karısı, evlerindeki bir dolabı temizlerken Armstrong’ un Apollo 11 ile aya giderken kullandığı eşyaların bulunduğu bir çanta buldu. Alınan haberlere göre karısı, bu çantayı ABD Havacılık ve Uzay müzesi yetkilisi Allan Needell’ e ulaştırdı.

Needell’ in belirttiğine göre, çantanın içinde 1969 yılında ay yüzeyinde çekim yapan kamera da vardı. Kameradaki filmler alındıktan sonra, Armstrong‘ un kamerayı ay yüzeyindeki modüle bırakmayı uygun görmesine karşılık, yol arkadaşları olan Buzz Aldrin ve Michael Collins‘ in hatıra olarak eşyaları dünyaya getirme istekleri üzerine, kameranın da diğer eşyalar arasında dünyaya gelmiş olduğunu vurgulayan Needell, çantanın içinde Armstrong’ un dinlenirken beline sardığı kuşağın da çantada olduğunu belirtti. Eşyalar ABD Havacılık ve Uzay Müzesi’ nde sergilenecek.

Armstrong, aya ilk ayak bastığı sırada “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” diyerek bütün dünyayı onurlandırmış ve yakın arkadaşı Buzz Aldrin ile ay yüzeyinde 3 saat boyunca dolaşmıştı.

 

 

 


Bu yazı 2060 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak