Türk Hamamları

Paylaş
 

Türk Hamamları

İslam ülkelerinde bulunan hamamlar antik Yunan ve Roma hamamlarından daha farklıdır. Bu hamamlarda yüzme havuzu neredeyse yoktur. Türk hamamı, kemerli bölgeleri olan bir mahzeni andırır. Giriş kısmında soyunma ve giyinme bölmeleri vardır. İç bölümünde sıcak bölüler vardır. En sıcak yerlere “halvet” denir. Hamamın orta yerinde yerden yüksekçe bir “göbek taşı” vardır. Genellikle çokgen biçimindedir ve mermerdendir. Müşterileri yıkayan ve keseleyen kişilere erkekler bölümünde “tellak”, kadınlar bölümünde “natır” denir. Hamamda yıkanmak için bulunan tas, kase ve lifler, sarınmak için kullanılan peştemal ve havlular ayrı zanaat kollarıdır.

“Gelin hamamı” ve “güvey hamamı” gibi gelenekler vardır. Gelin ve damatlar düğünlerden önce arkadaşlarıyla hamama giderler ve uygun bir törenle yıkanır. Üstelik hamamın toplum yaşamında da önemli bir yeri vardır. Günümüzde bir çok kentte topluca hamamlara gidilir, yemek partileri düzenlenir ve bu da toplumsal kaynaşmayı etkiler.

Anadolu Selçukluları Dönemi’ nde Anadolu’ da bir çok hamam yapıldı. Osmanlı döneminde de hamam yapımı sürdürüldü. Hatta Osmanlı mimarisinin en büyük kısmı hamamlardır. Osmanlılar büyük ve özgün türk hamamları yapmaya Fatih döneminde başladılar. İstanbul’ da Ağa, Asaplar, Ebüveha, Eyüp ve Çukur hamamları vardr. Evliya Çelebi’ ye göre o dönemde İstanbul’ da konak ve evlerdeki özel hamamların sayısı 4.536′ ya, halka açıkbüyük hamamların sayısı da 168′ e yükselmiştir. Ona göre Bursa’ da da 3.000 kadar hamam vardır.


Bu yazı 1254 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak