Türkiye’ de Elektrik Üretimi 2015

Paylaş
 

Türkiye Enerji Güvenliği ve İhtisas Komisyonu, Kalkınma Bakanlığı desteğiyle 10. kalkınma plânı çerçevesinde, elektrik enerjisi üretme çalışmaları için mali harcama ve finansman konularında değerlendirmeler yaptı.

Bu değerlendirmeler elektrik üretim merkezlerinin inşaat süreleri baz alınarak yapıldı ve sonuçlara 2015-2018 yılları arasında Türkiye’ de elektrik üretim tesisleri için toplamda 49,73 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirlendi. En çok yatırımın ise su bazlı hidroelektrik santrallerinde yapılacağı belirtildi. Bu alanda 15,70 milyar dolar yatırım yapılacak. Bu sayede elektrik konusunda dışa bağımlı olan Türkiye, büyük oranda tasarruf yapacak.

Aynı zamanda Nükleer santral politikası da olacak. Hidroelektrik santrallerinden sonra ikini sırada olan nükleer santrallere ayrılacak olan pay 11,20 milyar dolar olacak.

Sırasıyla Yatırım Yapılacak Alanlar

1)Hidroelektrik Santralleri

2)Nükleer Santraller

3)Kömür Santralleri

4)Rüzgar Santralleri

5)Doğalgazla Elektrik Üreten Santraller

Rüzgar santrallerine yapılacak olan yatırımlar hız kesmeyecek tabiiki de. Son yıllarda yapılan çalışmalarla ülkeye 850 milyon dolar civarında daha az doğalgaz ithal edilmesini sağlayan rüzgar santralleri, daha büyük yatırımlar almaya devam edecek.

 


Bu yazı 1334 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak