Regl sancılarından civanperçemi ile kurtulun


Güneşin bol olduğu bölgelerde ve azotça zengin topraklarda yetişenleri civanperçeminin en uygun olanlarıdır. Nemli toprak bu bitki için uygun değildir. Günümüzde bilinen iki yüzün üzerinde civanperçemi türü vardır.
Civanperçemi bitkisinin halk arasında yöreden yöreye değişen birden fazla bilinen isimleri vardır. En çok kullanılanları; Kandil çiçeği, Akbaşlı, Bin bir yaprak otu, Barsama otu.
Bu türlerden bazıları şunlardır:
– Achillea ageratum,
– Achillea atrata,
– Achillea filipendulina,
– Achillea lanulosa,
– Achillea tomentosa,
– Achillea taygetea,
– Achillea sibirica,
– Achillea pannonica,
– Achillea roseoalba),
– Achillea nobilis,
– Achillea pannonica,
– Achillea pratensis,
– Achillea setacea,
– Achillea wilhelmsii,
– Achillea biebersteinii,
– Achillea crithmifolia.
Regli (adet) dönemlerini ağrılı ve depresif geçiren bayanların kolaylıkla uygulaya-bilecekleri bir kürdür. Civanperçemi, yüzün üzerinde biyolojik aktif madde içermektedir. Bunlardan en önemlileri achilleine, apigenin, azulen, camphor, coumarin, inulin, menthol, quercetin, rutin ve salisilik asittir.
Achilleine maddesi kanamayı durdurucu (hemostatic) özelliğe sahiptir. Azulen maddesi ise antibiyotik özellik gösteren bir maddedir.
Değerli okuyucu, bitkilerdeki bazı etkin maddeler sadece ve sadece o bitkiye özgüdür. Yani, o bitkiye özel maddeler içerir ve doğada sadece o bitkide bulunur. Aşağıdaki belirtmiş olduğum iki etkin madde civanperçemine özgüdür ve doğada bir tek onda bulunur.
Achillin ve Achilleine maddeleri bayanların adet dönemlerinde ağrıların alınmasında etkin rol oynayan maddelerdir.
Bayanların regl dönemleri ile ilgili vurgulamak istediğim önemli nokta şudur, genel bir kural olmasa da, regl döneminde ani kan şekeri düşüşü veya kan şekerinde gün boyu oynamalar kendisini belirgin bir şekilde gösterebilmektedir. Bu durumda olan bayanların şikâyetleri daha farklıdır.
Kan şekerinde ani düşüş veya fazla miktarda oynama (fluktasyon) olan bayanların adet günlerindeki şikâyetleri genel olarak: “İçim çekiliyor, kendimi kaybediyorum, baygınlık geçirmek üzereyim, içim taşıyor, içim patlıyor, aşırı gerginim, hiç bir yer bana huzur vermiyor” veya “korkuyorum” şeklinde olabilir. Hatta bazı durumlarda vücutta kasılmalarda kendini gösterebilir. Bu tür şikâyetleri olan bayanların kitabın sonundaki Açıklama 8’ i okumalarını öneririm.
Civanperçeminin, sindirim sistemini uyarıcı, bağırsaklardaki gazı giderici (carminative) ve tansiyon düşürücü özellikleri de vardır. Kitabımda, Hepatit-B hastaları için sırasıyla maydanoz, civanperçemi, lavanta ve ceviz yaprağı kürlerini önerdim. Bunların içerisinde en genel olanı maydanoz kürüdür.
Karaciğer metabolizması detayda insandan insana farklılıklar gösterir. Geçmişte geçirdiği rahatsızlıklara göre veya mevcut rahatsızlıklarına göre de karaciğer metabolizması farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle civanperçemi bitkisinin küründen çok olumlu sonuçlar alan bir kimse, maydanoz veya ceviz yaprağı küründen daha az oranda olumlu sonuç alabilir.

Aynı şekilde ceviz yaprağı küründen çok başarılı sonuçlar alan bir kimse, maydanoz kürü uygulamasından daha az oranda istifade edebilir. Kişi, önce maydanoz kürü ile başlamalı eğer istenilen düzeyde karaciğer parametrelerinde (Hepatit B hastalarının zaman zaman karaciğer fonksiyonlarının nasıl çalıştığını gösteren analizlerinde) düzelme görülmüyor ise, bu takdirde lavanta, civanperçemi veya ceviz yaprağı kürlerinin uygulamasına destekleyici olarak geçebilir.
Değerli okuyucu, tüm bu önerilerin bir yardımcı ve destekleyici olduğunu unutmayınız ve hekime gitmeden kendi kendinizi tedaviye kalkışmayınız.
Miyomu olan bayanlar dikkat
Bazı kadınlarda miyoma veya miyomun büyüklüğüne bağlı olarak adet kanamaları daha fazla olabilmektedir. Hatta ara kanamalar da yaşayabilmektedirler. Miyomu olan bayanların civanperçemi kürünü uygulamamalarını öneririm. Çünkü civanperçemi miyoma bağlı kanamaları arttırmaktadır.
Enteresandır ki, Achillin ve Achilleine maddeleri kanamayı durdurucu özelliği olan etkin maddelerdir. Bu özellikleri saf olarak (ilaç) alındıklarında geçerlidir. Civanperçeminin çayının içeriğinde bulunmaları durumunda bu etkilerini gösterememektedirler.
Şüphesiz ki, bunun en önemli nedeni civanperçeminin içeriğinde bulunan diğer etkin maddeler, bu etkin maddelerin kanamayı durdurucu özelliğini ortadan kaldırmaktadır.
Hepatit-B hastaları için bitkisel kür
Bir tutam Civanperçemi, yarım litre suda ağzı kapalı ve hafif ateşte 4 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Bir hafta boyunca her gün bir su bardağı içilir. Bir hafta ara verilir. Toplam 4 hafta uygulanır ve her haftanın sonunda bir hafta ara verilir. Dördüncü haftadan sonra bir ay ara verilir ve aynı kür aynı şekilde bir defa daha uygulanır ve sonlandırılır. İleriki tarihlerde zaman zaman uygulanır.
Bayanların sancılı geçen regl dönemleri için bitkisel kür
Regl döneminin başlamasına üç gün kala uygulamaya başlanır ve bitimine kadar devam edilir. Bir tutam civanperçemi (yaklaşık beş gram) yarım litre kaynamakta olan suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak hafif (kısık) ateşte 3 dakika demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. Regl döneminin başlamasına üç gün kala her gün sabah ve akşam bir su bardağı içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Reglinin bitimine kadar devam edilir. Bu kür her regl döneminde uygulanır.


Bu yazı 308 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak