Border Collie Cinsi Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Paylaş
 

yakın zamana kadar Türkiye’de pek de bilinmeyen bir köpek cinsi Border Collie… Yetenek Sizsiniz yarışmasına eğitmeniyle birlikte katılarak harikalar yaratan Max adındaki tatlı köpek tüm gönülleri fethederek yarışmanın birincisi oldu ve böylece Border Collie cinsini de tüm Türkiye öğrenmiş oldu. peki nasıl bir köpektir? Özellikleri nelerdir?

İngiltere/İskoçya sınırında yer alan Northumberland kökenli Border Collie aslında bir sürü gütme köpeğidir.  bitmek bilmeyen enerjisiyle tanınan bu köpek sadece sürü gütme köpeği olarak değil ayrıca polis köpeği olarak da bilinir. dünyanın en zeki köpeği olarak nitelendirilen Border Collie bu zekası sayesinde kolayca eğitilir ve en zor eğitimlere dahi cevap verebilir. ilgiden çok hoşlanır ve kendisiyle ilgilenilmediğinde çok mutsuz olur.  enerji fazlasını atmak için sürekli hareket halindedir ancak dikkat edilmesi gereken husus, ilgiden yoksun kaldığında ya da enerjisini harcayamadığında evdeki eşyaları kemirerek zarar verebilir. bu nedenle ev köpeği olmaya pek de uygun olduğu söylenemez. onun yaşam alanı büyük bir bahçe olmalı ve gün boyu burada koşup hareket edebilmelidir.

bunun dışında soğuk ya da sıcak fark etmez her iklimde yaşayabilirler. ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl olan Border Collie cinsi köpeklerin bakımına gelince; tüylerinin düzenli olarak her gün fırçalanması gerekir. her tüylü köpek gibi tüy dökerler ancak düzenli fırçalandığı takdirde tüy dökmesi minimuma iner. kulaklarının içi de belli aralıklarla temizlenmelidir.

kısacası Border Collie cinsi bu zeki ve hareketli köpekler apartman ya da evde beslenmeye pek uygun değildir. bitmek bilmeyen enerjisi nedeniyle sürekli oyun, eğitim ya da çalışmak ister. onun cazibesine kapılıp evinizde beslemek üzere almadan önce bunu etraflıca düşünmekte fayda var.


Bu yazı 646 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak