Çıngıraklı Yılanlar

Paylaş
 

Çıngıraklı Yılanlar

Çıngıraklı yılanların 30 türü vardır ve hepsi de Amerika kıtasında yaşarlar. İsmi ise kuyruklarının ucundaki çıngıraktan kaynaklanır. Yılan kuyruğunu yukarı kaldırıp hızlıca titrettiğinde, birbirine gevşekçe kenetlenmiş bir dizi kuru ve boynuzsu deri parçasından oluşan bu çıngırak, 30 metre uzaklıktan duyulabilen tiz ve hışırtılı bir ses yayar. Bu çıngırağın görevi çevredeki vahşi hayvanları uyararak yılanın üzerine basmalarını ve avlamalarını engellemektir.

Yavurlarında çıngırak bulunmaz. Çıngırak bir süre sonra oluşur ve her deri değişimi zamanında çıngırağa yeni bir parça eklenir. Bu parçalar çok gevrektirler ve kırılgan olduğundan dolayı yetişkin çıngıraklı yılanların çok azında tamamlanmış bir çıngıak bulunur. Çıngırağın parça sayısı yetişkinlerde 8-10 arasındadır.

Bütün çıngıraklı yılan türleri zehirlidir, üst çenelerinde zehir kanalı bulunan iki tane iri dişi vardır. Bu zehir dişleri uzun süre kullanılmadığı zaman geriye doğru yatabilir. Çıngıraklı yılanlar aynı zamanda engerek yılanlarıyla aynı familyadandır. Genellikle ağırkanlıdırlar ve saldırmaktansa kaçmayı tercih ederler. Fakat üzerlerine basıldığında ya da kızdırıldıkları zaman çok tehlikeli olurlar.

Çıngıraklı yılanların kafalarını iki tarafında, göz ve burun delikleri arasında iki adet derince çukur bulunur. Bu çukurlarda bulunan ısı algılayıcılar yılanın avını kolay bulmasına yardımcı olurlar. Küçük yılanlar kertenkele ve kurbağalarla beslenirken büyükler başa çıkabilecekleri her şeyle beslenirler. Yumurtlara dişinin karnında çatlar, daha sonra bir düzine gelişmiş yavru doğar. Yeni doğmuş yavrularda da zehir dişleri bulunur ve çıngıraklı yılanlar da çok sıcağa ve çok soğuğa dayanamazlar. Sıcak havalarda barınaklarına sığınırken, kış aylarında ise kaya diplerinde, taşların arasında kış uykusuna dalarlar.

Crotalus Adamanteus isimli çıngıraklı yılan türü, ABD’ nin güneyinde yaşar, uzunluğu 2 metreden fazla olur ve 15-20 kg ağırlığında olabilir. Gövdesi zeytin yeşili veya kahverengidir ve sırtından karnına kadar olan bölümde baklavaya benzer koyu renkli lekeler vardır. ABD’ nin güneybatısında bulunan çöl alanlarında da boynuzları olan, Crotalus Cerastes adlı diğer türün de gözlerinin üzerinde iri pullar vardır ve boynuz gibi iki çıkıntı yapar. Uzunluğu 75 cm kadardır ve derisi soluk kahverengi ya da sarıdır. Garip bir sürünme hareketine sahiptir. En zehirli ve en tehlikeli çıngıraklı yılanlar Meksika’ nın Crotalus Basiliscus türü ve Güney Amerika’ nın Crolatus Durissus türüdür.


Bu yazı 1090 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak