Kediler Nasıl Hayvanlardır? Kedi Türleri ve Özellikleri

Paylaş
 

Kediler, evcil hayvan olarak pek çoğumuzun evinde beslediği küçük, sevimli hayvanlardır. Kediler her ne kadar “nankör” olarak bilinse de ve verilen sevgiye karşılık vermeyi pek bilmese de yine de çok sevilirler. Öyle ki Eski Mısırlılar’da kedi kutsal bir hayvandı ve kedi öldüren bir kimse ölüme mahkum edilirdi.

Kedilerin ömrü ortalama 15 yıldır. Ağırlıkları ise en fazla7 kg.dir.

Kedi sakin bir hayvandır. Ama onun bu sakinliği bir yere kadardır. Kimseyi rahatsız etmez ama rahat bırakılmak ister. Rahat bırakıldığında güneşte, sobada ya da herhangi bir yerde miskince yatar veya tüylerini temiz ve parlak tutmak için yalanır. Boğazına düşkün olan kediler süt, balık, etle beslenir. Ancak bunları bulamadığı zaman fare, çekirge, kertenkele ve karafatma ile yetinir.

Yaban Kedileri: kedilerin hepsi evcil değildir elbette. Kırlarda, ormanlarda başıboş yaşayan yaban kedileri evcil kedilerden daha iri ve güçlüdür. Sincap, tavşan gibi hayvanlara saldırır.

Avrupa Kedisi (Âdi Kedi): Avrupa kıtasında çok yaygın olduğu için Avrupa kedisi denir. Çok değişik türleri vardır. Bunlardan bazıları tüylerinin yumuşaklığından dolayı oldukça değerlidir. Beyaz, siyah, kızıl-kahverengi, kül rengi, tekir ve çoğunlukla üç renkli olurlar. Gözleri genel olarak sarı ve yeşildir.

Siyam Kedisi: hemen hemen köpek kadar zeki kedilerdir.

İran kedisi: son zamanlarda en çok rağbet gören evcil hayvanlar arasındaki iran kedileri uzun ve sık tüyleri, kısa bacakları, basık burunları ile son derece sevimlidirler.


Bu yazı 857 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak