Afrika Kıtası (Kıtalar Coğrafyası)

Paylaş
 

afrika

Genel Özellikleri

Eski dünya karalarından birisi olan Afrika, 30 218 000 km² yüz ölçümü ile kıtalar arasında Asya ve Amerika’nın ardından üçüncü sırada gelir. Afrika adı, Kartaca’ya ilk defa ayak basan Romalılarca “Afri” veya “Africani” denilen oymakların adından esinlenerek verilmiştir. Afrika adı bu ülkeye “Pön” savaşları sırasında verilmiştir. O zamana kadar Yunanlı yazarlar bu kıtaya “Libya” yani “Lebular Diyarı” derlerdi. Fakat MS I yy sonlarında bu isim bütün kıta için kullanılmaya başlandı. Afrika terimi daha sonra Arapça’ya “İfrikaya” şeklinde geçmiştir.

Afrika kuzey-güney doğrultusunda Tunus’taki Beyaz Burun (37° 22′ 20” K Paraleli) ile Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Ahulhas Burnu (34° 50’28” G Paraleli) arasında 8 025 km boyunda, doğu batı doğrultusunda ise; Somali’deki Ras Hafun Burnu (51° 25′ 27” D Meridyeni) ile Senegal’deki Yeşil Burun (17° 31′ 17” B Meridyeni) arasında 7 416 km genişliğindedir.

Afrika kuzeyden Akdeniz ile sınırlanırken kuzeydoğuda Süveyş kanalı ile Asya’dan ayrılır. Kıta doğuda Kızıldeniz ve Hint Okyanusu ile komşudur. Babülmendep Boğazı Arap Yarımadasına 18 km yaklaşır. Kıtanın güneyi yine Hint Okyanusu, batısı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Kıta kuzeybatıda Avrupa’dan 14 km genişliğindeki Cebeli Tarık Boğazı ile ayrılır.

Kıtanın bazı ülkelerinde yoksulluk, şiddet ve kirlilikle özdeşleştirilen petrol üretimi Batı Afrika’da on yıl içinde iki katına çıkabilir. Peki bu ek gelir nerede kullanılacak? Yozlaşmış zenginlerin cepleri mi dolacak yoksa milyonların yaşamı mı iyileştirilecek?

İki küçük uçak ve sarsılmaz bir kararlılıkla yola çıkan kâşif ve doğa korumacı J. Michael Fay, 40.000 litre benzin ve 21 ülkenin ardından elde ettiği 92.000 fotoğrafla, insanoğlunun Afrika kıtasında bıraktığı izleri belgeledi.

Sahra-altı Afrika’da AIDS’e bağlı hastalıklarla bir yılda 2,3 milyon kişi yaşamını yitiriyor. HIV pozitif olanların sayısının 26 milyona ulaştığı bölgede bir günde AIDS’e yakalananların sayısı 8500. Sahra altı Afrika’da anti-retroviral ilaç kullanımı gelecek için umutları artırırken, çağın vebasına yönelik toplumsal önyargıların yıkılması için de savaş veriliyor.

İklim ve Bitki Örtüsü

Sıcak kuşak iklimieri (Ekvatoral ve savan) etkilidir. Kuzeyde Büyük Sahra, güneyde Kalahari çöl iklimlerinin görüldüğü yerlerdir. Akdeniz kıyısında ve Güney Afrika’nın Kap Bölgesinde Akdeniz iklimi etkili olmaktadır.

Akarsular ve Göller

Nil, Nijer, Kongo, Zambezi önemli akarsulardır.

Kıtanın doğusunda kuzey-güney yönlü Gor çukurluğunda tektonik göller fazladır. Önemlileri Viktorya, Tanganika, Nyasa ve Rudolf gölleridir.

Nüfus Özellikleri

Çöl ve sıcak kuşak iklimi nedeniyle yoğun nüfuslu değildir. Nüfus yüksek kesimlerde ve kıyılar ile Nil nehrinin aşağı çığırında kalabalıktır.

Ekonomik Faaliyetler

Pamuk (Mısır’da) kakao ve çeşitli meyveler önem taşır. Avcılık temel geçim kaynaklarından birisidir. En önemli zenginlik kaynakları altın, krom, elmas, demir, bakır, kömür ve kuzey kesimlerinde petroldür.

Afrika Ülkeleri

(Devletler bölümünden ayrıntılara ulaşabilirsiniz.)
Angola, Libya Arap Halk Sosyalist Cumhuriyeti, Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Madagaskar Cumhuriyeti, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Ekvator Ginesi, Nijerya, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti – Habeşistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fas, Fildişi Sahili, Senegal, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Kamerun, Tunus, Kenya, Uganda, Kongo Cumhuriyeti.


Bu yazı 1171 kere okundu.
Etiketler:
afrika afrika kaynakları kıtalar istatistik AFRİKA KITASI HANGİ PARALEL VE MERİDYENLER ARASINDADIR afrika kitasindaki ulkelerin tumu afrika kıtası akarsuları afrika kıtası hangi kıtadan ayrılır afrika kıtası hangi paralel afrika kıtası hangi paralel ve hangi meridyenler arasındadır afrika kıtası hangi paralel ve meridyende afrika kıtası paralel ve meridyenleri afrika kıtasında bölge adı afrika kıtasındaki akarsular afrika kıtasındaki akarsuların isimleri afrika kıtasındaki önemli akarsular afrika kıtasının konumu afrika kıtasının paralel ve meridyenleri afrika kıtasının paralelleri afrikadaki akarsuların isimleri afrıka kıtası hangı merıdyenler arasındadır akarsu kıtasında bulunan avrupa ile ilgili kısa metin özeti akarsulardan antartika kıtasının özellikleri AMERİKA KITASININ PARALEL VE MERİDYENLERİ amerika kıtası hangi paralel ve meridyenler arasındadır Amerika Kıtası Meridyeni amerika kıtasının meridyenleri amerika kıtasının paralelve meridyenlerinin isimleri antarktika kıtasını akarsuları ve gölleri antartika kıtasında bulunan göllerin isimleri antartika akarsu ve göller antartika kıtasındaki akarsuların isimleri antartika kıtasının akarsuları antartika kıtasının coğrafi konumu antartika kıtasının özellikleri antartika kıtasının paralelleri antartikanın paralelleri ve meridyenleri antartıka kıtası akarsuları avrupa kıtasının büyük akarsularının isimleri avrupa kıtası hangi meridyende avustralya kıtası meridyeni avustralya kıtasının akarsular ekvator güney afrika kıtasında bulunan akarsular güney amerika kıtasındaki akarsular hindistan nın meridyen paralel konumu KITALARIN ÜLKELERİ AFRİKA kıta kıta lar kıtalar coğrafyası kıtaların(amerika) paraleli ve meridyeni kuzey amerika kıtası akarsuyu kuzey amerika kıtası hangi meridyenler arasındadır kuzey amerika kıtası meridyeni kuzey amerika kıtasının meridyenler kuzey amerika kıtasının paralel ve meridyenleri kuzey amerika kıtasının paralelleri kuzey amerikadaki akarsuların adları madagaskar+hangi paralel ve meridyen madagaskarın meridyeni madagaskarın paralel ve meridyenleri madagaskarın paraleli nijerin paralel ve meridyeni okyanus anlamları paralellerin kıtaları isimleri süveyş kanalının paraleli ve meridyeni yedi kıtanın matematiksel terimleri
  • Site Yorum

Bir yorum bırak