Çerkesk-Sohum yoluna çevreciler itiraz ediyor


Çevreciler hem Rusya hem Abhazya yönetiminin stratejik önem atfettiği Çerkesk-Sohum otoyolunun yeniden açılması projesine karşı çıkıyor.


‘Kuzey Kafkasya Ekolojik İzleme’ adlı örgütün temsilcileri Teberda Devlet Biyosfer Rezervi bölgesinden geçen yolun kanunsuz olduğunu ve Kuzey Kafkasya ekosistemine onarılmaz zararlar verebileceğini savundu.


Kuzey Kafkasya Ekolojik İzleme Koordinatörü Andrey Rudomah “Bu yolun inşaat fikrinin lobisi birkaç yıldır Karaçay-Çerkes ve Abhazya Cumhuriyeti yöneticilerince yapılıyor. Bu projeyi Vladimir Putin de destekledi. Ardından Aleksandr Hloponin, Sayıştay Başkanı Sergey Stepaşin de destekledi. Çerkesk-Sohum yolu projesinin gerçekleştirilmesiyle ilgili onay veren bürokratların hepsi ‘küçük’ bir şeyi ‘unuttu’. Bu yolun prensipte inşa edilmesi yasal değil, çünkü eski Askeri-Sohum Yolu Teberda yasak ormanlık alanından geçiyor” dedi.


“Ekonomik kullanımdan ebediyen alınmış yasak ormanlarda yol inşaatı katiyen yasak” diye ekleyen Rudomah meselenin ekolojik boyutuna da şöyle dikkat çekti: “İnşaat çalışmaları biyolojik çeşitliliğe ve Kuzey Kafkasya’nın mükemmel ekosistemine, özellikle de toplam alanı 85000 hektar olan yasak bölgenin yüksek dağlık bölümüne onarılamayacak zararlar verebilir.”


İnşaatı engellemek için Kuzey Kafkasya Ekolojik İzleme, 30 Temmuz’da Karaçay-Çerkes Devlet Başkanı Boris Ebzeyev, Rusya Tabi Kaynaklar ve Ekoloji Bakanı Yuri Trutnev ve Rusya’nın Kuzey Kafkasya Federal Bölge Özel Temsilcisi Aleksandr Hloponin’e mektup göndermişti.


Projenin denetimini yürüten Karaçay-Çerkes Başbakan Yardımcısı Murat Hartsizov ise “Endişelenmek için bir neden yok çünkü bölgeler arası oto yol inşaatı Rusya yasaları ve ekolojik taleplere uygun olarak gerçekleştirilecek” yanıtını verdi.


Hartsizov’a göre, bugün için Çerkesk-Sohum yolu inşaatıyla ilgili üç seçenek bulunuyor ve bu seçeneklere göre yapılacak yol yasak ormanlık bölge ve diğer korunan yerlerden geçmiyor. İnşaatla ilgili meselenin çözümü için Moskova’dan uzmanlar geleceğini belirten


Hartsizov, “Yol inşaatı Karaçay-Çerkes’in ulaşım kilitlenmesini ortadan kaldıracak. Çerkesk-Sohum otoyolu inşaatı bölgenin turizm-tatilcilik ve sanayi potansiyeli gelişimiyle ilgili yatırım sınırlandırmasını ortadan kaldıracak. Transit potansiyelini maksimum şekilde kullanma imkanı verecek, yerli halkın yaşam seviyesini oldukça arttıracak” dedi.


Abhazyalı işadamı, eski milletvekili Beslan Butba da “Bizim Kuzey Kafkasya’da böyle bir yol inşa etmememiz lazım ama henüz erken. Biz zayıf bir devletiz, biz bu yolu işletemeyiz. Bu yol için erken olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir devlet olduğumuzda, bizde güvenlik organları doğru çalışmaya başladığında bu yolun inşaatını düşünebiliriz. Şimdi Abhazya’nın buna para yatırmaması lazım” dedi. 21/12/2010 – Ajans Kafkas


Bu yazı 442 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak