Kar Yağışı ve Karın Oluşumu

Paylaş
 

Kar Yağışı ve Karın Oluşumu

Kar taneleri, yeryüzüne düşene kadar, çeşitli hava sıcaklıklarıyla yüzleşmek zorunda kalırlar. Yani bulutlar ile yeryüzünün arasındaki hava sıcaklığına bağlı olarak, kar taneleri eğer hava sıcaksa eriyerek yağmur suyuna dönüşürler, eğer hava sıfır derecenin altındaysa erimeden kar tanesi şeklinde düşerler yeryüzüne. çok hafif oldukları için de yere düşmeleri çok uzun sürer. 3000 metreden yeryüzüne ulaşmaları neredeyse 2 saati bulur.

Sanılanın aksine kar yağışından dolayı hava ısınmaz. Eğer hava çok soğuksa su taşıma kapasitesi daha azdır. Bu yüzden bulutlar depolayamadıkları suyu dışarı atarlar ve yerçekiminden dolayı bu su kristalleri, soğuk havanın da etkisiyle yeryüzüne düşmeye başlarlar. Hava sıcaklığı 3-4 dereceye kadar çıktığı zaman su yüzeyinde buharlaşma görülür ve buhar çok yükseklere kadar çıkabilir. En soğuk yerde de donarak tekrar yeryüzüne ulaşır.

Doğal kar tanelerinin ortasında toz parçacığı çekirdekleri vardır. Eğer bu çekirdekler olmazsa, buharlaşan su -40 derecede bile kristalleşemez. 1975 yılında, Caliornia Üniversitesi’ nde, Prof.Steve Lindow ‘snomax’ adı verilen bir proteini toz parçacıklarının yerine kullanarak suni kar üretmeyi başardı. Bu sayede olimpiyat oyunlarında kar ihtiyacı sorunu ortadan kaldırılmış oldu.

Kar taneleri esasen altıgen şeklindedir ve her bir köşeden 3′ lü ve 12′ li kollar çıkar. Bu dizilişin sebebi bilinmemekle beraber, sebebinin oksijen atomlarının dizilişinden kaynaklandığı sanılıyor. Bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğü zaman, ışık huzmeleri kar tanelerinden hızlı bir şekilde saçılır. Işık huzmeleri eşit şekilde etrafa saçılırlar ve hiçbir kar tanesi tarafından yutulmazlar. Bu sebeple karın rengi beyazdır. Son olarak kar taneleri, yeryüzüne düşene kadar hiçbir şekilde birbirlerine temas etmezler.

 


Bu yazı 3611 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak