Longoz ormanlarını korumak için

Paylaş
 

Bursa’daki Longoz ormanları muhteşem bir zenginliğe sahip. Bu zenginliği korumak için longoz ormanlarında “doğal gençleştirme” yapılıyor…
langoz Longoz ormanlarını korumak için
Bursa’nın Karacabey ilçesinde Susurluk Çayı’nın oluşturduğu Kocaçay Deltası içinde yer alan longoz ormanları, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kendi doğal oluşumu içinde gençleştiriliyor.


Susurluk Çayı’nın oluşturduğu Kocaçay Deltası, doğal güzelliğiyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Longoz ormanları, Dalyan ve Poyraz gölleri, bataklık, kumsal, yabani bitki ve çiçekler ile çok sayıda kuş türünün barındığı delta, büyüleyici güzelliğiyle binlerce kişiyi bölgeye çekiyor.


Özellikle yer yer suyun içinde kalan ağaç türleri, su yüzeyindeki nilüfer çiçekleri ile çevreyi süsleyen sümbül, zambak, göl soğanı ve tavşanmemesi gibi çiçekler, longoz ormanlarına ayrı bir güzellik katıyor.
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye’de birkaç longoz ormanı bulunduğunu, Karacabey’deki longoz ormanlarında meşe, kızılçam, dişbudak, kavak, çınar, yabani kiraz ve söğüt gibi 20 türde ağacın yetiştiğini kaydetti.


Longoz ormanlarının, ağaçların yanı sıra doğal olarak yetişen endemik bitki ve çiçeklerle büyük bir zenginliğe sahip olduğunu ifade eden yetkililer, uzun yıllar önce doğal olarak oluşan longoz ormanlarında gençleştirme çalışmalarına başladıklarını bildirdi.


Bu çalışmayı yine kendi doğal oluşumu içinde yaptıklarını vurgulayan yetkililer, şöyle dedi:”Bölge, 2 bin hektarlık bir alan. Bu sahanın bir kısmı göl, bazı yerleri kumsal ve 700 hektarı ormanlık. Bu bölgenin bozulan 170 hektarlık bölümünü ayırdık. 50 hektarında kendi doğal tohumu ile gençleştirme çalışmalarına başladık. Burada başarılı olursak 170 hektarın tamamında aynı şekilde düzenlemeye gideceğiz” dedi.


Yetkililer, longoz ormanlarının aslında doğal olarak kendini yenilediğini, ancak 170 hektarlık alanda ağaçların ölme riskine karşı çalışma yaptıklarını ifade etti. AA / 21 Mayıs 2009


Bu yazı 481 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak