Gezi yazısı

Paylaş
 

Gezi yazısı, yurt içine veya yurt dışına yapılan gezilerde gezilip görülen yerlerin anlatmaya değer ilginç yönlerinin kaleme alındığı edebi yazıdır. Ancak gezi yazısı yapan kişinin ele aldığı yer hakkında bir takım bilgilere sahip olması gerekir.

Gezi yazılarında gezginin dikkatini çeken ve farklı bir özellik gösteren insanlar, tarihi ve tabii güzellikler, farklı kültürler gibi konular güncel olaylarla da bütünleştirilerek edebi bir üslupla anlatılır.

Günümüzün (ulaşım, haberleşme, radyo, televizyon, bilgisayar, İnternet gibi) teknik imkanları gezi yazılarının önemini ve ilginçliğini kısmen de olsa azaltmakla birlikte tarihi değeri olan seyahatnameler hala önemini korumaktadır.
Gezi yazısının maddeleri:

 1. Gezi yazısı görülen yerlerin güzellikleri hakkında duygu ve düşünce içerebilir.
 2. Gezi yazıları, bir yazarın gezdiği, gördüğü yerlerden edindiği izlenim ve bilgileri ele alan yazı türüdür. Bu yazı türünde gezilip görülerek yaşanan yerlerin doğal, ekonomik, tarihsel ve turistik özellikleri; yaşam biçimleri, inanç, gelenek ve görenekleri anlatılır. Gezi yazıları anlatılan yerleri görme özlemini bir ölçüde karşıladığından çok sevilen edebiyat türlerinden biridir.

Bir yazarın gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenim ve bilgileri aktardığı yazılardır. Gezi yazılarında gezilen yerlerin sadece doğal güzellikleri değil, tarihi gelenekleri ve zevkleriyle ilgili bilgiler de verilir. Bu nedenle gezi yazıları toplum bilim ve birçok bilim dalı için kaynak niteliği taşır. Anlatılanlar hayal ürünü değil gerçektir. Gezi yazıları kuvvetli bir gözlem gücüne dayanır.

Venedikli tacir Marco Polo ve Arap gezgin İbni Batuta gezi yazısının dünya edebiyatındaki önemli temsilcileridir. Türk edebiyatında ise Babür Şah’ın Babürname’si, Seydi Ali Reis’in Mir’atü’l-Memalik’i, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si ve 28 Mehmet Çelebi’nin Sefaretname’si bu türün ilk önemli eserleri sayılırlar. Tanzimat’tan sonra Ahmet Mithat ( Avrupa’da Bir Cevelan ), Cenap Şehabettin ( Hac Yolunda ), Ahmet Haşim ( Frankfurt Seyahatnamesi ), Falih Rıfkı Atay ( Taymis Kıyıları , Bizim Akdeniz, Denizaşırı ) ve R. Nuri Güntekin ( Anadolu Notları ) gezi türünde eser veren önemli sanatçılardır. Yaşananlar gercek olduğundan tarihe yazılı bır örnek olarak gösterilebilir.


Bu yazı 1050 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. zeynep dedi ki:

  güzel bir site ben beğendim ama çok uzun

 2. FuRkAn... dedi ki:

  bu site iyimiş yha öderwler bittti xD………

 3. leyla dedi ki:

  harika olmuş bunlar teşekkürler ziranbula.

Bir yorum bırak