Şemseddin Sami, Hayatı ve Eserleri Üzerine

Paylaş
 

Şemseddin Sami, Hayatı ve Eserleri Üzerine

Doğumu: 1850

Ölümü: 1904

Doğum Yeri: Arnavutluk Sınırları İçindeki Fraşer Şehri

İlköğrenimini Fraşer kasabasında gördü, daha sonra 1868′ da Yanya’ da bulunan Rum Lisesi’ ni bitirdi. Bu okulda Yunanca, İtalyanca ve Fransızca gibi dilleri öğrendikten sonra özel öğretmenlerden Arapça ve Farsça dersleri konusunda eğitimler aldı. 1871 yılında İstanbul’ a ilk adımını attıktan sonra Matbuat (Basın) Kalemi’ nde çalışmaya başladı.

İlk Türk romanı olarak kabul edilen Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat adlı kitabı 1872 yılında yayımladı. 1874′ de Trablusgarp’ a giderek (Bugünkü Libya) bir yıl kadar süreyle vilayet gazetesini yönetti. Tekrar İstanbul’ a döndükten sonra 1876 yılında kurulan “Sabah” gazetesinin baş yazarlığını üstlendi. Bir yıl sonra resmi görev gereği Rodos ve Yanya basınlarında etkili çalışmalarda bulunduktan sonra tekrar İstanbul’ a geldi ve Tercüman-ı Şark gazetesinin başyazarı oldu. Gazete kapandıktan sonra dil üzerine çalışmalar yapmaya başladı. 1881′ de Teftiş-i Askeri Komisyonu (askeri denetleme kurulu) kâtipliğine atandı. 1882′ de Fransızca’ dan Türkçe’ ye Kamus-ı Fransevi’ yi yayımladı. 1885′ te ise Türkçe’ den Fransızca’ ya Kamus-ı Fransevi adlı çalışmasını yayımladı. Arapça’ nın grameri üzerine de çalışmalar yapan Şemseddin Sami, Arapça’ dan Türkçe’ ye Kamus-ı Arabi adlı sözlüğü 1898′ de yayımladı. 1899-1900 yıllarında da ilk modern anlamdaki Türkçe Sözlük unvanına sahip olan Kamus-i Türki’ yi yayımladı. Nitekim bu eseri, kendisinden yıllar sonra yaşayan araştırmacı yazarlara dahi ilham kaynağı olmuştur.

Yaşamının son yıllarına doğru Kutadgu Bilig ve Orhun Abideleri gibi eski yazıtlar üzerinde araştırmalar yaparak, bu araştırmaları Türkçe’ nin sözcük hazinesiyle bütünleştirmeye çalıştı.

Türk Edebiyatı’ nda ilkleri gerçekleştiren Şemseddin Sami, uzun süren hastalık döneminden sonra İstanbul’ da 1904 yılında hayata gözlerini yumdu.

Şemsettin Sami


Bu yazı 635 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak