Soyu Tükenmiş Olan Hayvan Türleri

Paylaş
 

Soyu Tükenmiş Olan Hayvan Türleri

Medeniyetin hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber insan sayısındaki artıştan dolayı yaşanabilecek yer bulma ümitleriyle insanlar daha fazla yaşam alanı elde etmek zorunda kaldılar. Bunun sonucunda, hayvanları doğal yaşam alanları insanlar tarafından adeta istila edildi ve bir çok hayvan türünün soyu tükendi veya tükenme noktasına geldi. İşte bu yazımızda soyu tükenmiş olan hayvan türlerinden bahsedeceğiz. Ancak hayvanların soylarının tükenmesinde sadece insan faktörü etkili değildir. Zaman içinde doğal felaketlerden dolayı soyları tükenen türler de mevcuttur.

Soyu tükenmiş olan hayvan türlerinin dünyada herhangi bir örnekleri yoktur ve bu türlerin soyları tamamen tükenmiştir. Yaşamın başlamasıyla beraber türlerin çeşitlenmesine, diğer türlerin de yok olması etmiştir ve bu, evrim sürecinin olmazsa olmazıdır zaten. Türler gelişip değiştikçe doğal yaşam adapte olma zorunlulukları artmış, adapte olan türler ayak uydurabilmişken ayak uyduramayan türler silinmişlerdir. Fosillerin incelenmesiyle bu bilgiler edinilmiştir. Fosil, uzun zaman önce ölmüş olan canlıların sertleşmiş kalıntılarıdır. Bugün dünyada yaşayan türlerin fosillerine de rastlanabilir fakat daha çok soyu tükenmiş canlıların fosillerine rastlanıyor. 65 milyon öncesinden kalan fosillere göre, dünyada birçok dinozor türünün yaşadığı bilinmektedir. Tüm dinozorlar 1 milyon içinde yok olmuşlardır.

Bilim adamlarına göre, yaşamın başlangıcından bu yana ortaya çıkan türlerin yüzde 90′ ı yok olmuştur. İnsan öncesi çağlarda, doğa ve iklim koşulları çok daha hızlı bir şekilde değiştiği için, bu değişime ayak uyduramayan bir çok canlı türü oldu. Hepsi birer birer yok oldular. Dinozorlar, bugünkü fillerin ataları olan dev mamutlar, kılıç dişli keselikediler, beyaz dev kaplan türleri vs. bir bir yok oldular.

Zaman içinde yeni bir canlı türünün ortaya çıkmasıyla beraber bütün hayvanların soyu büyük bir tehdit altına girmeye başladı. Bu canlı türü ne diğer hayvanlar kadar fiziki güce sahipti, ne onlar kadar hızlıydı, ne onlar kadar büyüktü, ne de onların savunma sistemlerine sahipti. Ama öyle bir şey vardı ki bu canlıda. O canlılara tamamen boyun eğdirecek olan bu silahı ilk zamanlarda kullanmayı başaramasa da, zamanla bunu kullanmayı öğrendi ve diğer canlıların en büyük düşmanı haline geldi. Bu akıllı yaratık aslanların güçlü pençelerine meydan okudu, çıtaların muazzam süratlerini geride bıraktı ve devasa boyuttaki canlı türlerinin büyüklüklerine bile meydan okudu. “İnsanoğlu” adı verilen bu varlık, “akıl” adlı silahı sayesinde doğaya hükmetmeye başladı. Nefsine yenik düşerek hayvan türlerini kıyamdan geçirdi. Fakat sonradan anladı ki, ne olursa olsun insanoğlunun yaşaması için bu hayvan türlerine ihtiyacı vardı. Bu hayvanlar olmadan insanoğlu asla yaşayamazdı. Son zamanlarda ülkeler kendi sınırları içindeki hayvan türlerini korumaya almaya başlamış ve bu canlıların soylarının devam ettirilmesi için önemli girişimlerde bulunulmuştur.


Bu yazı 893 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak