Gururlu Peri (Mehmet Seyda)


MEHMET SEYDA
Hikaye

Anadolu’nun küçük bir ilçesinde sınıf öğretmenliği yapar Salim Öğretmen, çok sevilir sayılır; kendine has eğitimciliği dilden dile dolaşır. Salim Öğretmen havanın ayaza kestiği bir gece vakti evine dönerken bir dükkânın önünde büzülmüş duran küçük bir kıza rastlar. Gecenin bir vakti çengelli iğne, kibrit satmaya çalışan bu küçük kız pek bir bilmiş, pek bir uyanıktır; verdiği yanıtlarla Salim Öğretmen’i iyiden iyiye meraklandırır. Kimin nesidir, nereden gelmiştir, kimsesi yok mudur? Salim Öğretmen sorar da sorar ama doğru düzgün bir yanıt alamaz küçük kızın ağzından. O da kızı kolundan tuttuğu gibi ak saçlı, nur yüzlü anasına götürür. Valide hanım da hiç yadırgamadan bağrına basar onu. Ve kir pas içindeki bu kara kız bir güzel yıkanıp temizlenince ipek saçlı, boncuk gözlü bir peri kızına dönüşür; hassas kalbinde fırtınalar kopan, hüzünlü, gururlu bir periye.


Bu yazı 1960 kere okundu.
 • Site Yorum

80 adet yorum var.

 1. peri dedi ki:

  çok güzel bir kitap hoşuma gitti. herkezin okumasını tercih ederim

 2. peri dedi ki:

  BU kitabı çok beğendim. Bu kadar güzel bir kitap görmemiştim.Herkeze tavsiye ederim.

 3. karabela dedi ki:

  eyw.. .sinawdann 90 aldim

 4. zombi dedi ki:

  bende çok beyendim keşke daha kalın olsaydıda zevkle okusaydım

 5. zombi dedi ki:

  sanki gerçek hayatı anlatıyor bayıldım bu kitaba çok gerçekçi bütün herkeze tavsiye edrim

 6. hayat dedi ki:

  çok güzel bayıldım

 7. sıla dedi ki:

  çok güzel bir kitap hayran kaldım. 🙂

 8. sıla dedi ki:

  sınav değilde şunun için okudum ozet yaptom 😀 ma her kese tavsiye ederim :))

 9. ozan dedi ki:

  kitap kaç sayfa bilen avrmı

 10. ozan dedi ki:

  benimde performans ödevi hoca verdi kitap hakkında bilgi özet falan yapıcam…

 11. melgon dedi ki:

  çok güzel bi kitap hem ders veriyo hem eğlendiriyo herkesin okumasını tavsiye ederim

 12. hilal dedi ki:

  harika bir kitap çok beğendim herkesin de okumasını tercih ederim bu kitap hiç de sıkıcı değil ve insanı meraklandırdıkça ilerletiyor büyüleyici bi kitap fazlasıyla hüzünlü

 13. eda dedi ki:

  kitap 204 sayfa ozancım

 14. tuğçe dedi ki:

  bu kitap çok güzelllll:D

 15. meLosH dedi ki:

  qüzeL ve kısa

 16. peri dedi ki:

  ben kitabı çok begendim. herkes okusun. tavsiye ederim

 17. gülver dedi ki:

  bence kitap harika ula

 18. berat dedi ki:

  harika öğretmenimiz yazılıda sordu bu kitap çooook güzel ben başta çocuk kitabı sanıyordum ama büyüklerinde okuması gereken bir kitap çıkarulacak çok ders var herkese çocuk büyük herkese tavsiye ederim benki kitap okumayı hiç sevmiyorum kitabı yarısında bırakıp atıyorum ama bunu merak edip sonuna kadar okudum!!!!!!!!!!!

 19. selime dedi ki:

  kitap harika bu kitabı yazalıda çıkacağı için okudum ama ders çıkarılması gerken çok şey var bu yüzden

 20. selime dedi ki:

  türkçe öğretmanime çok teşk ederim

 21. hacker dedi ki:

  herkes bayıla bayıla bi hal olmuş tamam sevdiniz de bayılmaya ne gerek war ben de sevdim

 22. rey mysterio dedi ki:

  çok güzel kitap okuma yarışmama çok fayda oldu

 23. alper dedi ki:

  süper bi kitap yazanın ellerine sağlık

 24. kübra dedi ki:

  ya bu kitapta periyi köprüde kurtaran çocuğun adı neydi lütfen bilen varsa söylesin

 25. hatice_nur dedi ki:

  türkçe hocama çok tşk ederim bu kitabı bana önerdi çünkü…

 26. OquzKaraHan dedi ki:

  Kısa Olması Kötü 0lmush BnNcEe! Kısa 0lması Kötü Ögretmn En Az 6 sy. 0lucek Dedi Pff.. KAHVEDEKİLER in fln ayrı ayrı özetini cıkarıckmısıs.

 27. asya dedi ki:

  bence çok güzel olmuş

 28. asya dedi ki:

  bu kitabı çok sevdim için 3 kere okudum

 29. zeynep dedi ki:

  gerçekten çok güzel ama daha farkı kitaplara ihtiyacımız olduğuna inanıyorum çünkü ufkumuzun genişlemesi gerekiyor bence siz ne dersiniz???sizce nasıl kitaplar ufkumuzu genişlete bilir???

 30. zeynep dedi ki:

  :)<3<3<3<3

 31. ayşe dedi ki:

  cevap niyazi köprüden kurtaran kişi kübra

 32. yok dedi ki:

  kitap çok güzel ama kitabın başığıyla işeriği biraz anlamsız nasıl denir gururlu peri demiş ama kitaptaki fidan karekerinden çok fazla bahsetiyo okulu falan anlatıyor ama kitap mükemmel

 33. hande besna dedi ki:

  Güzel bir kitap.Ben de kitap okuma yarışmasına katıldım.Yarın sınav olacağız.Son gün ve ben buradan özetini okudum.Lütfen diğer hikayelerin de özetlerini yazın.Sık sık buradan özetleri okuyacağım.
  İlginiz için teşekkürler.

 34. agah yıldırım dedi ki:

  ehh … güzel ama daha yazmis olmalısınizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz…,,,***<<<<<<

 35. aleyna dedi ki:

  ya acaba bu kitabn özeti bu mu sf 200 sf lık ama özeti yarım sfden bile azzzz

 36. muhammet ali dedi ki:

  harika…… < sınawddan <(97)aldım…

 37. bilmem ki dedi ki:

  Bu kitap çok güzel ve 203 sayfa herkeze tavsiye ederim. Kitabi okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.

 38. şule dedi ki:

  süqer bi kitaptı bayıldım

 39. ali dedi ki:

  bence süper harika bi kitap herkese tavsiye ederim

 40. ali dedi ki:

  bence bütün kitapların özetini yazın unutmayım bu site harika

 41. ali dedi ki:

  Zeze fakir bir ailenin ince ruhlu , zeki ancak anlaşılamamış, yaramaz bir çocuktur. Erken yaşta kendi kendine okumayı öğrenir, hayatın içine gerçeklerine daha erken atılır. Babası işsizdir. Annesi geç saatlere kadar çalışmaktadır. Okula başlayıncaya kadar geçen zamanda ablası ve küçük kardeşi ile evde yaşadıkları anlatılır. Zeze, diğer öğretmene hemen hemen tüm öğrenciler çiçek getirirken kendi öğretmenine kimsenin çiçek getirmediğini fark eder. Parası olmadığı için bir bahçeden çiçekleri gizlice toplar ve her sabah erkenden öğretmenin masasına bırakır. Ancak bir süre sonra yakalanır. Yaptığının hırsızlık olduğunu söylerler ve onu cezalandırırlar. Kaynakwh webhatti.com:
  İnce ruhunun yanında yaramaz olan Zeze’nin eline eski bir çorap geçer. Tıpkı yılana benzemesi onda muzur bir fikir uyandırır. Bir ucuna ip bağlar, ağacın üstünden geçirir ve saklanıp avını bekler. Annesinin arkadaşını korkutur ve dayakla cezalandırılır.
  Bir gün okula gitmek istemez. Bir Kiliseye gider oradaki mumları uçurtmasının ipine süreceğini söyleyerek papazdan alır ve Kilise’nin girişine mumları sürer. Yine annesinin bir arkadaşı Zeze’nin kurbanı olur, kayarak düşer. Zeze yine yakalanır, cezalandırılır.
  Zeze Noel’de babasının kendisine bir şey almadığına söylenmesini babasının duyduğunu fark edince çok üzülür, tüm gün babasına sigara alacak parayı biriktirmek için ayakkabı boyacılığı yapar.
  Yine okuldan kaçtığı bir gün sokakta müzik parçaları yazılı afişler satan bir adamla tanışır, yanında çalışmaya başlar. Bu sırada öğrendiği parçalardan birini babasını üzgün gördüğü bir gün söylemek ister. Babası Zeze’nin ilk cümlesine bir tokatla karşılık verir. “Devam et” der. Zeze devam eder. İkinci bir tokat daha gelir. Zeze söylediği şarkının sözlerinin anlamını bilmez. Babasının niçin sinirlendiğini de anlamaz. Zeze’nin gözlerinden yaşlar gelmeye başlar, babası çok sinirlenmiştir. Kemerini eline alır, Zeze’yi fena halde döver. Zeze buhran içindedir ve onu kimse anlamamaktadır. Bu nedenler onu bir portakal ağacı fidanı ile dost olmaya iter. Dertlerini bu fidanla paylaşır. Manuel Valenderes ise Zeze’nin dertlerini paylaştığı, orta yaşın üstünde bir dostudur. Belki de Zeze’yi anlayan tek yetişkindir. Zeze ona öylesine bağlanmıştır ki ona kendini evlatlık olarak alıp almayacağını sorar. Bu dostunun arabasıyla tren raylarının arasında parçalanması Zeze’yi karamsarlığa iter. Kaynakwh webhatti.com:
  Hikayenin sonunda babası iş bulmuştur ve Zeze’ye artık hayatlarının düzene gireceğini söyler. Ancak Valanderes ölmüş, Şeker Portakalı fidanı da kesilmiştir. Zeze için artık her şey bitmiştir.
  Hikaye “Olup bitenleri çocuklara niçin anlatmalı?” sorusu ile biter. Zeze’ye gerçekler çok erken anlatılmıştı

 42. ali dedi ki:

  üssteki şeke rportakalının özeti

 43. ali dedi ki:

  şimdide suç ve ceza kitabının özetini bulak isteyenler okuyabilir:Dört aydır evin kirasını verememişti. Evin sahibi onu mahkemeye verecekti. Uzun süreden beri hasta olmasına rağmen yaşlı Teteri kadının evine gidebilirdi. Daha önceki yüksüğe 1.5 Ruble veren kadın yeni getirdiği saate baktı ve “1.5 Ruble” dedi. Raskonikov kabul etmek zorundaydı çünkü kata çıkana kadar kimseyle karşılaşmamıştı. Yaşlı kadın, kız kardeşi ile beraber kalıyordu evde. Çok zengin olmasına rağmen, kız kardeşi hiç miras bırakmayacaktı. Kız kardeşini çoğu zaman döver, onun her işini takip etmesi gerektiğini düşünürdü.
  Raskolnikov 1.5 Rubleyi aldı ve dışarı çıkıp bir meyhaneye gitti. Marmeladov yan masada oturuyor olmasına rağmen taşınıp sohbet etmekten kendini almamıştı. Marmeladov eşini çok seviyordu ve üç çocuğunu da; ama çok içyordu. O kadar ki ailenin geçimi için Sonya fahişelik yapmak zorunda kalmıştı. “Ne kadar fedakar bir kız bu Sonya” diye düşünmekten kendini almamıştı. RaskolnikovMarmeladov ‘un evine gittiklerinde eşi haykırışla onları yumruklamaya başladı. Hep içiyordu ve evdeki 20 Rubleyi götürüp içkiye vermişti. Marmeladov Raskolnikov cebindeki 50 Kapik’i oraya bırakarak uzaklaştı. Eve geldi, yorgundu. Nastasya bir mektup getirdi. Raskolnikov heyecanla okumaya başladı mektubu. Annesinden gelmişti mektup. Annesi kız kardeşi Dunya’dan bahsediyordu. Dunya, Luzhin adında çift memurluğu olan 45 yaşındaki biriyle evlenecekti. Hem Luzhin onların eşyalarıyla beraber Petersbur’ga gelmesi için yardım edecek, gelmelerini sağlayacaktı. Annesi, 60 mil ötedeki tren yoluna gitmek için bir araba ayarladığını, trende ise 3 ncü sınıfta güzel bir yolculuk yaptıktan sonra Petersburg’a gideceklerini ve onu çok özlediğini yazıyordu.
  Raskolnikov “Bu evlilik olmayacak” diye düşündü. Dışarı çıktı ve birkaç saat dolaştıktan sonra yorgun düşüp bir yerde uyukladı. Kötü bir rüya gördükten sonra uyandı. Eve gitti. Saat 7’ye yaklaşıyordu. Saat uygundu. Aşağıdaki baltayı alacak kimseye gözükmeden yaşlı tefeci kadının evine gitti. İçeri girerken onu kimse görmemişti. 2 nci katta boya yapan adamlarda onu yukarı çıkarken görmemişlerdi.
  Tefeci kadının evine girdi ve ona bir kültablası uzattı. Kadın kültablasına bakarken baltayı kafasına indirmişti. Kadının ölü bedeni yerde yatıyordu. İçeri daldı ve dolaptan sadece rehin verilmiş, birkaç parça altını cebine aldı. Yaşlı kadının kız kardeşiyle içeride karşılaştı. Kızın şaşkın bakışları altında baltayla onu da öldürdü. Doğrusu bir kişinin toplumdaki binlerce kişinin refahı ve mutluluğu için ölmesinin bir zararı yoktu. Üstelik bu tefeci kadın çok kötü biriydi. Kapıda birkaç kişi kapıyı vuruyorlardı. Hiç evden çıkmayan tefeci kadının, çıkacağı tutmuştu. Raskolnikov titriyor, dışarı çıkıp her şeyi itiraf etmek istiyordu ama yapmadı. Dışardakilerden biri kapının içeriden sürgülü olduğunu fark etti. Yaşlı kadına bir şey olduğunun farkına vardılar. İki kişi Kapıcıyı çağırmak için aşağı indi. Bu kaçmak için tam fırsattı, Raskolnikov kapıyı açtı, hızla merdivenlerden inmeye başladı, aşağıdan gürültü gelmeye başlayınca Raskolnikov boyacıların dairesinin kapısının arkasına saklandı ve kapıcı ile üç adam yukarı çıkınca o da dışarı çıkıp değişik bir yoldan eve gitti. Baltayı aldığı yere bıraktı. Çok korkmuştu ve titriyordu. Aldığı mücevherleri ve kıymetli takıları dışarıda bir yerde saklamayı ihmal etmedi.
  “2 gün geçti hala uyanmadı” diye düşünüyordu Üniversite arkadaşı Razumikin. Doktor Zozimov hastalığı atıp kendisine geleceğini söylüyordu. Ama Raskolnikov uyanınca arkadaşını ve doktoru isteksiz bir vaziyette evden kovdu ve dışarı gidip bir bara oturdu. Eski gazeteleri okurken yanına gelen bir polis memuru melenkolik ve deli bir ruh haliyle cinayetten bahsedip, üstü kapalı her şeyi anlattı. Korktuğunu, endişelendiğini hiç hissettirmedi.
  Ertesi gün eve geldiğinde annesi ve kız kardeşi Dünya’ nın kendisini beklediklerini gördü. Çocuğun halini gören anne şaşkınlıkla titriyordu. Onu ertesi gün bay Luzbinin geleceği görüşmeye çağırırken korkmuştu. Ertesi gün bay Luzbin onları ziyaret etttiğinde, Raskolnikov haklı çıkmanın gururu ile gülüyordu. Bay Luzbin kız kardeşi çok aşağılamış, onların fakir bir aile olduğunu değerlendirerek fazla istekte bulununca evden kovulmuştu. Hemen ardından Raskolnikov “elveda” diyerek evden ayrıldı. İnanamıyordum. Annesi oğlunun bu tavırla doğrusu ağlamaktan başka yapacak bir şeyleri yoktu. Raskolnikov melenkolik halde evi terkederken her nasılsa arkadaşı Ramuskin’e onları emanet etmeyi de ihmal etmemişti.
  Bay Marmeledov’un cenazesi için evine gittiğinde Sonya’da oradaydı Sonya’ya karşı inanılmaz bir his içindeydi. Ailesi için Sonya’nın yaptığı fedekarlık onun gözlerini büyülemişti. Birkaç gün boyunca Sonya’yı düşündü ve fırsat buldukça onunla konuşmaya çalışarak geçirdi vaktini.
  Polis memuru porifiri Raskolnikov’un (Mihailovis adında genç biri cinayeti işlediğini itiraf etmiş olmasına rağmen) cinayet işlediğini biliyor ve onun psikolojik durumunu bildiği için, itiraf etmesi için onu sıkıştırıyor ama tutuklamayacağını söylüyordu. Cinayeti işlediğini Sonya’ya itiraf etmişti. Sonya’da Raskolnikov’a “gidip teslim olmasını, yere kapanıp Allah’tan ve insanlardan özür dilemesini” istiyordu.
  Sonuç olarak Raskolnikov vicdanının verdiği acıya dayanamayıp suçunu polise itiraf etti. 1.5 yıldır Sibirya’daydı Raskolnikov. Petersburg’ a, Razumukin ve kardeşi Dunya evlenmişlerdi. Mahkeme Raskolnikov’un iyi hali, parayı kullanmadığı, daha önceki yaşamında verimli bir üniversite öğrenimi yaptığı, fedakar kişiliği ve kendi kendine teslim olmasından dolayı, çok az bir cezayla 8 yıl kürek mahkumiyetine çarptırıldı. Raskolnikov’u Sonya her gün ziyaret ediyordu. Sibirya da ailesi ile sürekli mektuplaşan Sonya, Ramuzkin ve Dunya’nın tek haber kaynağıydı. Raskolnikov,Sonya’nın sevgisi ile hayata bağlandı ve geleceğin planlarını beraber hayal etmeye başladılar.

 44. ali dedi ki:

  abi kızmassınız inşallah özet verdim diye

 45. rabiya dedi ki:

  hoş güzel 😀

 46. ölümbalığı dedi ki:

  benim sınavım varda bilen birisi söyliyebilir mi bunun ana fikrini

 47. rey rohat dedi ki:

  yha okumaaya gerek kalmoyo ne güzel site bu

 48. ...... dedi ki:

  çok güsellllll

 49. ASENA dedi ki:

  çok güzel bayıldım sağolun yhaaa 🙂

 50. öner temel dedi ki:

  müthiş bir herkezin okumasını isterim!!!

 51. ilknur ay dedi ki:

  ben çok mu çok güzel bir hikaye

 52. melda dedi ki:

  çok kısa ama güzel bir hikaye

 53. elif dedi ki:

  yaa şeyy bu ne kadar kısa özet kitap bu demi eminsiniz hikaye gibi sankiii

 54. PRoDeAqL3 dedi ki:

  özetim için iyi oldu saolsun ::D

 55. elif dedi ki:

  bana öğretmen söylemişti bu kitabı çok güel inanılmaz meraklandırıcı ve heyecanlandırıcı bir kitap herhese tavsiye ederim

 56. peri dedi ki:

  bence bu kitabın tevabıda vardı onuda özete koyabilirlerdi bu kitap çok güzel herkeze tavsiye ederim

 57. ayşegül dedi ki:

  bu kitap zaten çok uzun bu kjadar kjısa olamaz

 58. 0oggguzzzz dedi ki:

  bu kitap bizim sınavda çıkçak
  fazla bilşgi yok

 59. özlem dedi ki:

  Benim bu kitaptan sınavım var inşallah burada yazanlardan çıkar okumadım ama güzel bir kitaba benziyor

 60. hatice dedi ki:

  ya ne güzel bi site gururlu perinin özeti dogru mu ?

 61. zeynep dedi ki:

  MRB BEN DİYARBAKIR,DAN ZEYNEP BEN GURURLU PERİ ADLI KİTABI ÇOK BEĞENDİM HERKESE TAVSİYE EDERİM

 62. sude arman dedi ki:

  çok iyimiş süperrrrrrrrrrrrrrr

 63. SUPERMAN dedi ki:

  çook güzel bir roman herkese tavsiyeederim 🙂

 64. Büşra dedi ki:

  Kitap çok hoşuma gitti.Sürükleyici bir kitap okumaya başlayınca insan bırakamıyor.Herkese tavsiye ederim bizede öğretmenimiz 24.05.2011 tarihinde bu kitaptan yazılı yapacak.Yüksek bir not alacağımı umuyorum!

 65. selda dedi ki:

  süper bi hikayeydi çok ğüzeldi o hikayede kendimi ğördüm adeta

 66. belalı melek dedi ki:

  süperdi bayıldım adeta yha süperdi…..başka söz yok

 67. su dedi ki:

  eee geri kalan özeti

 68. su dedi ki:

  lütfen bilen var ise şim di yazsınnnnnn

 69. Eda Kızıltaş dedi ki:

  Çok teşekkür ederim 🙂 Sınavım için lazımdı 🙂

 70. snm dedi ki:

  ana fikri ne?

 71. kevser dedi ki:

  ya bana bu kitabın tam özetini kim verebilir
  lütfen çok lazım ve acil

 72. inci dedi ki:

  ewet aslında fena değilde sonunu bilen var mı?

 73. fatma dedi ki:

  güzellllllllllllllllllllllllllll :'(

 74. ayse dedi ki:

  süper bir kitap mutlaka herkesin okumasını önerirm
  zaten meb den zorunlu birkitap (6. sınıf için)

 75. Tarık dedi ki:

  çok güzel çok beğendim tavsiye ederim…!

 76. ipekks dedi ki:

  wallaha helal olsun gururlu peri özetini çıkarana 200 sayfalık tuğla gibi kitabı kaç satır da anlatmışlar yaa neyse ben bugün 11 30 da bu kiap ile ilgili yarışmaya gircem bana bol bol dua edin olurmu

 77. şevval dedi ki:

  bu kitabı her kez okumalı hem çok güzel bir şey ifade ediyor. Annesi kızı kirli filan demiyor yanına alıyor, onu kendi kızı gibi seviyor ona bakıyor onu temizliyor bizler olsak kirli diye yanına bile yaklaşmazdık. Bu kitap çok güzel 41 kere okusam hiç bıkmam. Bunu her kesin okumasını tavsiye ediyorummm…

 78. kore fanı dedi ki:

  lütfen daha uzun kapsamlı bi özet yazar mısın acil 20 gün içinde

 79. sanane dedi ki:

  şu ali kimse gerizekalımı şeker portakalının özetini çıkarmış ali sana diyorum çok meraklıysan kendine site açç

 80. ananım dedi ki:

  sonunda ne oluyo

 81. kkkkkkkkkkkk dedi ki:

  harika harika

Bir yorum bırak