Beyaz Kale Romanının Özeti Orhan Pamuk

Paylaş
 

Romanın konusu 17. asırda İstanbul‘da geçer. Napoli‘ye yapmakta olduğu bir deniz yolculuğu esnasında Osmanlı korsanları tarafından esir edilen bir Venedikli İstanbul‘a getirilerek köle olarak satılır. Venedikli kölezamanda karşılaşırlar. Daha Osmanlı çağının gerisinde değildir yeniden daha Avrupa Osmanlının çok ilerisinde değildir. Bulundukları coğrafyada desenleri değişik olsa da bilim insanları (bir diğer söylemle sual soranlar, suallerine ilmi cevap arayanlar) aynı hurafelerle başa çıkmak zorundadırlar. Hoca’ya göre; “İnsanlar aptaldır, bilime hakettiği ehemmiyeti vermezler. Bilimden çok hurafeler alakalarını çeker ve inanırlar.” Aslında batı da yaşanan bu dönemde vaziyet çok da değişik değildir.

Kısa tutulmuş roman, zekice bir kurguya sahiptir. İnsanlar ve yerler her ne kadar iki asır öncesinde olsa da, okuyucu -hangi ülke, hangi kültürde yaşarsa yaşasın- bugünü ve bu yeri idrak eder. Bugünü ve bu yeri idrak ettikten sonra Hoca’nın sorusuyla başbaşa kalır “Ben kimim?”.

 


Bu yazı 1421 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. petra dedi ki:

  Sebebini öğrenebilir miyiz sevgili Ziranbula?
  Yayınlamamak daha iyi bence de…

  Paylaşımlarınızın devamını dilerim..
  Her şey için sonsuz teşekkürler 🙂

  İmza:
  Petra.

 2. admin dedi ki:

  Çıkarları uğruna milletine ters düşecek açıklamalar yapan biri isterse dünyanın en önemli insanı olsun biz ziranbula.com da ona yer vermeyeceğiz.

  Aslında ziranbula.com ziyaretçileri de bunun farkında. 🙂

  Saygılarımla..
  Mehmet Çağatay

 3. HİLAL dedi ki:

  eger ORHAN PAMUK kitaplarını yayımlamayaksanız niye koyuyorsunuz ki kardeşim Alla Allah

Bir yorum bırak