Öğrenme Psikolojisi – Davranış Türleri


Davranış çeşitleri
A. Doğuştan gelen davranışlar: İçgüdüsel ve refleks davranışlar. Öğrenme sonucu kazanılan davranışlar değildir.
Refleks: Doğuştan getirilen, belli bir uyarıcıya karşı organizmanın belli ve basit bir davranış gösterme eğilimidir. Refleks’in üç özelliği vardır.
r6; Doğuştan getirilmesi,
r6; Belli bir uyarıcının bulunması,
r6; Basit bir tepki olması.
Örnek; dizimize vurulduğu zaman ayağımızı kaldırmamız, nefes alma, emme, yutma, göz kırpma, emmeye bağlı arama refleksi öğrenilmemiştir.
İçgüdü: Doğuştan getirdiğimiz diğer bir davranış grubudur. Doğuştan getirilen türe özgü davranış örüntülerine denir. İçgüdünün 4 özelliği vardır; Doğuştan gelmelidir, bir türün tüm üyelerinde olmalıdır, başka türlerde olmamalıdır, karmaşık bir davranış örüntüsü olmalıdır. Örnek; Kuşların göç etmesi, arıların ba! yapması, ipek böceğinin koza örmesi
Refleks ve içgüdü karşılaştırması:
r6; Refleksler ertelenebilir, içgüdüler ertelenemez
r6; Refleks basit bir davranıştır, içgüdü karmaşık bir davranıştır.
r6; İnsanlarda içgüdü yoktur, içgüdüsel davranış vardır. Örnek; Annelik
B.Geçici davranışlar: Alkol, ilaç, hastalık ve yorgunluk sonucu ortaya çıkan davranışlardır.Öğrenme sonucu kazanılan davranışlar değildir.
C.Sonradan kazanılan davranışlar: İstendik ve istenmedik davranışlardır.Öğrenilmiş davranışlardır. Bu davranışlar tecrübe ve eğitim öğretim yoluyla olmak üzere iki türlü kazanılır.
İstendik Davranışlar: Formal ve informal ortamlarda kazanılan davranışlardır. Okullarda kazanılan akademik bilgilerin tamamı, evde ve çevrede kazanılan toplumsal roller vb.
İstenmedik Davranışlar: Formal ve informal ortamlarda kazanılan davranışlardır. Bu davranışlar ailede ve sokakta kazanılabilir. Kopya çekme, hırsızlık gibi davranışlar örnek verilebilir.


Bu yazı 3819 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak