Öğrenme Psikolojisi – Klasik Koşullanma

Paylaş
 

Klasik koşullanma Rus bilim adamı Ivan Petrovic Pavlov’un yaptığı çalışmalar sonucu ortaya koyduğu bir öğrenme kuramıdır. Pavlov yaptığı çalışmada köpeklerin eti gördüğü zaman ne kadar salya salgıladığını ortaya koymak için bir deney düzeneği hazırlamış ve köpeğin hareket etmesini engelleyen bir laboratuar ortamı organize etmiştir. Köpeğe her et verilişinde köpeğin ne kadar salya salgıladığı da düzenli olarak ölçülmüştür. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında Pavlov asistanı köpeğe eti götürdüğünde köpeğin eti görmediği halde asistanının ayak sesine salya salgıladığını fark ederek çalışmanın yapısını değiştirmiş ve klasik koşullanma kuramını ileri sürdüğü deney düzeneğini hazırlamıştır.

Pavlov organizmanın başlangıçta nötr olan ve herhangi bir tepkiye yol açmayan bir uyarıcının organizmanın herhangi bir tepkisine neden olan bir uyarıcıyla birlikte verilmesi durumunda nötr olan uyarıcıya organizmanın tepki verebileceğini ileri sürmüştür.
Pavlov deney düzeneğini hazırlarken köpek için herhangi bir şey ifade etmeyen zil sesini (nötr uyarıcı), köpeğin hoşuna giden eti (koşulsuz – doğal uyarıcı) birlikte ard arda vererek köpeğin ete karşı göstermiş olduğu salyayı (koşulsuz – doğal tepki) zil sesine vermesini sağlamıştır.

Klasik Koşullanma Süreci

Klasik koşullanma sürecinde köpeğin hoşuna giden ve salya tepkisine neden olan doğal uyarıcı olan et, zil sesinden hemen sonra verilerek köpeğin zil sesine şartlanması sağlanılmaktadır. Önce zil sesi, hemen ardından verilen et birkaç kez tekrar edildikten sonra zil sesi tek başına verilse bile salya tepkisi ortaya çıkmaktadır. Zile karşı gösterilen bu tepki doğal bir tepki olmadığından bu tepkiye koşullu ya da şartlı tepki denilmektedir. .

Klasik Koşullanma İlkeleri
* Bitişiklik
* Haber vericilik
* Genelleme
* Ayırt etme
* Sönme
* Kendiliğinden geri gelme

Bitişiklik: Klasik koşullanmada koşullanmanın gerçekleşmesi için nötr uyarıcı ile koşulsuz uyarıcının birlikte ve ard arda verilmesidir. Klasik koşullanmanın gerçekleşebilmesi için temel ilke nötr uyarıcının koşulsuz uyarıcıdan hemen önce verilmesidir.

Haber Vericilik: Koşullanmanın gerçekleşmesinde nötr uyarıcının koşulsuz uyarıcının geleceğini organizmaya bildirmesi gerekmektedir. Buna haber vericilik ilkesi denilmektedir. Pavlov’un deneyinde zil sesi köpeğe etin geleceğini haber vermekte ve köpek salya salgılamaktadır.

Genelleme: Koşullanmanın gerçekleşmesinin ardından koşullu uyarıcıya gösterilen tepkinin tüm benzer uyarıcılara gösterilmesine genelleme denilmektedir. Pavlov deneyinde zil sesine salya tepkisi alındıktan sonra sesin düzeyini değiştirmiş ve sürekli olarak etten önce verdiği zil sesini değiştirmiş farklı zil seslerinde de köpeğin salya salgıladığını gözlemiştir.
Sürekli olarak 75 desibel düzeyinde zil sesinde et verildiğinde köpeğin 50 ve 100 desibellik zil sesine de salya salgılaması genellemedir.

50 Salya
75 Salya (Koşullu Tepki)
100 Salya

Ayırt Etme: Organizmanın koşullanma sürecinde kullanılan koşullu uyarıcıyı diğerlerinden ayırt ederek tepkide bulunma eğilimidir. Organizma koşullu uyarıcıya benzeyen uyarıcılar içerisinde koşullu uyarıcıyı seçerek buna tepkide bulunması ve diğerlerini ayırması durumudur.

Sönme: Koşullu uyarıcı koşulsuz uyarıcının uzun bir süre birlikte verilmesinin ardından, koşullu uyarıcının uzun bir süre boyunca koşulsuz uyarıcı olmadan tek başına verilmesi sonucunda koşullu tepkinin ortadan kalkmasına sönme denilmektedir. Sönmenin gerçekleşmesi durumunda koşullu uyarıcıya koşullu tepki artık gösterilmez. Köpeğin zil sesine salya salgılamaktan vazgeçmesi sönmedir.

Kendiliğinden Geri Gelme: Sönmenin gerçekleşmesinden sonra koşullu uyarıcı ve koşulsuz uyarıcının birkaç kez birlikte verilmesi durumunda koşullu tepkinin tekrar ortaya çıkmasına kendiliğinden geri gelme denir.

Bir örnekle klasik koşullanmayı açıklamaya devam edelim;
Ayı oynatıcıların ayıları tef sesiyle nasıl oynattığını biliyor musunuz?
Ayı oynatıcısı tef çaldığında ses başlangıçta ayı için herhangi bir şey ifade etmez tef sesi ayı için nötr uyarıcıdır. Ayı bir sac üzerine çıkarılıp altı açıldığında ayakları yanmaya başlayacaktır. Bu da ayı için koşulsuz yani doğal bir uyarıcıdır. Bu uyarıcı karşısında ayı ayaklarını kaldırma eğilimi gösterecektir. Bu gösterilen tepki koşulsuzdur. Önce tef sesi verilip hemen ardından ayı kızgın sac ile karşı karşıya kaldığında göstereceği tepki ayaklarının yanmasından dolayı koşulsuz bir tepki olan ayaklarını kaldırma davranışı olacaktır. Tef sesi ve kızgın sac yeterince birlikte verildiğinde artık kızgın sac olmasa bie ayı ayaklarını kaldırma davranışını gösterecektir. Ayının kızgın sac olmadığı halde daha doğrusu ayakları yanmadığı halde ayaklarını kaldırma davranışı koşullu bir tepki bu koşulu tepkiye neden olan tef sesi ise koşullu uyarıcı olacaktır.

Tef sesi (nötr uyarıcı)
Kızgın sac (koşulsuz uyarıcı)
Ayının ayaklarını kaldırması (koşulsuz tepki)

Tef sesi kızgın sac ayının ayaklarını kaldırması
(nötr uy.) (koşulsuz uy) (koşulsuz tepki)

Tef sesi ayının ayaklarını kaldırması
(koşullu uy.) (koşullu tepki)

Bitişiklik: Tef sesi ve kızgın sacın birlikte verilmesi.

Haber vericilik:
Tef sesinin kızgın sacın geleceğini bildirmesi.

Genelleme:
Tüm tef seslerine (tef sesine benzer diğer vurmalı çalgılar da olabilir) ayının ayak kaldırma davranışını göstermesi.

Ayırt etme:
Ayının sadece kızgın sacın verildiği tef sesine ayaklarını kaldırması diğer benzer seslere herhangi bir tepkide bulunmaması.

Sönme: Uzun süre sadece tef sesi verilip kızgın sacın verilmemesi durumunda tef sesine gösterilen ayaklarını kaldıra davranışının ortadan kalkması.

Kendiliğinden geri gelme: Tef sesi ve kızgın sacın sönmenin ardından birkaç kez birlikte verilmesiyle ayının tef sesine ayaklarını kaldırma davranışını yeniden göstermesi.


Bu yazı 13877 kere okundu.
Etiketler:
ayırt etme öğrenme psikolojisi bitişiklik kuramları ppt edimsel koşullanma ile klasik koşullanma arasındaki farklar edımsel kosullanma klasık koşullanmanın arasındaki farklar genelleme ve sönme nedir psikoloji kendiliğinden geri gelme klasik koşullama deneyleri klasik koşullama süreci klasik koşullama ve salya koşullanması klasik koşullanma klasik koşullanma deney klasik koşullanma deneyi klasik koşullanma genelleme ve ayırt etme klasik koşullanma ile edimsel koşullanma arasındaki farklar klasik koşullanma ile edimsel koşullanma arasındaki farklar vardır açıkla klasik koşullanma ile ÖĞRENME klasik koşullanma ilkeleri klasik koşullanma kaynak klasik koşullanma nedir klasik koşullanma ppt klasik koşullanma VE EDİMSEL KOŞULLANMA ARASINDAKİ FARK klasik koşullanma ve edimsel koşullanma arasındaki farklar klasik koşullanma yoluyla öğrenme klasik koşullanma yoluyla öğrenme nedir klasik koşullanmanın ilkeleri klasik ve edimsel koşullanma klasik ve edimsel koşullanma arasındaki farklar klasik ve operant öğrenme farkı köpek deneyi koşullama deneyleri koşullanma koşullanma öğrenme koşullanma yoluyla öğrenme koşullanmada ayırt etme koşullu şartlı tepki koşullu tepki koşullu tepki zil koşullanma öncesi koşullu tepkileri ortadan kaldırma koşulsuz tepki öğrenim psikolojisi öğrenim psikolojisi"pavlov" öğrenme ilkeleri sönme Öğrenme Psikolojisi öğrenme psikolojisi davranışçı yaklaşım öğrenme psikolojisi klasik koşullanma öğrenme psikolojisi koşullanma öğrenme psikolojisi ppt öğrenme psikolojisi şartlı koşullanma öğrenme psikolojisi tarihi öğrenme psikolojisinde klasık kosullanma öğrenme ve koşullama ÖĞRENME VE PAVLOV UN KÖPEĞİ pavlov pavlov klasik koşullanma pavlov un klasik koşullanma deneyi pavlovun klasik koşullanma kuramı pavlovun köpeği pavlovun köpeğindeki şartlanma neydi piskolojide klasik öğrenme teorisi ppt klasik koşullanma yoluyla öğrenme psikoloji bilimsel koşullanma psikoloji koşullanma yolu ile öğrenme psikoloji koşullanmada ayırt etme psikoloji öğrenme şartlı psikolojide klasik öğrenme psikolojide klasik öğrenme teorisi psikolojide şartlı koşullama şartlı koşullanma şartlı koşullanma nedir tepkisel koşullanma tepkisel şartlanma uyarıcıların ayırt edilmesi psikoloji
 • Site Yorum

24 adet yorum var.

 1. Mehmet Can dedi ki:

  Eline sağlık arkadaşım .

 2. meryem dedi ki:

  çok güzel olmuş elinize sağlık…

 3. sevda dedi ki:

  çok güzel olmuş arkadaşlar ellerinize sağlık beni büyük bir dertten kurtardınız

 4. seda merve dedi ki:

  tşk ederm gerçktn çok gzl olmuş beni hocanın gazabından kurtardınız:):):):)!!!!!

 5. melek dedi ki:

  Çok gzl ve açıklayıcı olmuş sınavm var burdan çalışcam Ellerinize sağlık….

 6. karanfil dedi ki:

  benimde sınavım var ve okadar araştırdıgım site içinde en net olan bu bilgiler oldu yorumlayann agzına ve eline saglık .

 7. SüLüN dedi ki:

  Ellerinize Sağlık.. Çok güzel olmuş

 8. can dedi ki:

  eline sağlık … çok güzel olmfş

 9. Suat dedi ki:

  Elinize sağlık bende yazılı için not tutmamıştım güzel olmuş bu notlar.

 10. erdal dedi ki:

  yüreğine sağlık arkadaşım. çok karıştırıyordum bu klasik koşullanmayı. teşekkür ederim.

 11. gülbin dedi ki:

  süpersiniz kısa ve öz bir açıklama..

 12. musa dedi ki:

  Çook Sagol Abi Ya Kıyak Adamsın Saol Emege Saygıııııı

 13. nur dedi ki:

  çok anlaşılır ve kaliteli olmuş fakat ilkeler konusunda güncelleme yapmanız gerekli sanırım

 14. karmin dedi ki:

  perfect ! wonderfulll ! thankss muck.

 15. mehmet özgür cançelik dedi ki:

  elinize saglık çok güzel olmuş tşk ederim

 16. Elvan dedi ki:

  Edimsel koşullanmayıda yazarmısınız lütfen?

 17. BERNA dedi ki:

  çok begendim tşk edrm süper olmuş.ellerinize sağlık 😀 😀

 18. irem dedi ki:

  elinize sağlık allah ne muradınız varsa versin

 19. özge dedi ki:

  ayı örneğinde çözdüm olayı.. =)

 20. ahin dedi ki:

  yemin ediyorum helel olsun… adam gibi site budur işte=))

 21. murtazasivas dedi ki:

  Saol Gardaş Ellerine sağlık

 22. hakan dedi ki:

  cok aciklayici olmus.

 23. starryeyed72 dedi ki:

  allah razı olsun valla psikoloji dersinden performans ödevim vardı 😀

 24. hakan dedi ki:

  teşekkürler iyi öğretici paylaşım olmuş..

Bir yorum bırak