YILDIRIM BEYAZIT ANKARA SAVAŞI


YILDIRIM BEYAZIT  ANKARA SAVAŞI

Timur, Cengiz İmparatorluğu’nu yeniden kurmak amacıyla faaliyetlere başlamıştı. İran’ı almış, Hindistan’a da seferler düzenlemişti. Azerbaycan ve Bağdat Emirleri korkularından Yıldırım Bayezid’e sığındılar. Timur Emirleri geri istediyse de, Yıldırım Bayezid bunu reddetti ve bu olaydan dolayı Timur ile Yıldırım Bayezid’in araları açıldı. Anadolu’ya giren ve Sivas’ı yağmalayan Timur, seçme askerlerden oluşan ordusu ile birlikte Anadolu’da ilerlemeye devam etti. Osmanlı Ordusu da harekete geçti. İki ordu Ankara’da Çubuk Ovası’nda karşılaştılar.

Yapılan Ankara Savaşı’nda Yıldırım’ın kuvvetlerinden olan Kara Tatarlar’ın, Timur tarafına geçmesi Osmanlı Ordusunun dağılmasına neden oldu (20 Temmuz 1402).

Yıldırım Bayezid, Timur’a esir düştü. Bu savaş Osmanlı Devleti’nin 50 yıl kadar duraklamasına neden oldu. Anadolu Türk birliği dağıldı ve Anadolu’daki beylikler tekrar ortaya çıkarak güçlendi. Başsız kalan Osmanlı Devleti’nde karışıklıklar başladı.

Osmanlı Devleti’nin dört ayrı bölgesinde, şehzadeler tarafından dört ayrı devlet ilan edildi. Bursa, İznik ve İzmit, Timur tarafından yağmalanıp yakıldı, İzmir işgal edildi. 1402’den 1413’e kadar sürecek olan bu iktidar boşluğu ve taht mücadeleleri dönemine Fetret Devri adı verildi.

 


Bu yazı 1265 kere okundu.
Etiketler:
1402 ankara savaşı öncesi 1402 ankara savaşı sonrası durum haritası 1402 ankara savaşı sonrası harita 1402 osmanlı devleti sınırları haritesı 1402 osmanlı haritası 1402 savaşı öncesi osmanlı haritası ankara savaş haritalar aNKARA sAVAŞI SONRASI BEYLİKLER HARİTASI ankara savaşı ankara savaşı beyazıt ankara savaşı harita ankara savaşı haritası ankara savaşı istatistikleri ankara savaşı öncesi harita ankara savaşı öncesi anadolu haritası ankara savaşı öncesi osmanlı devletinin haritası ankara savaşı öncesi osmanlı devleti haritası ankara savaşı öncesi osmanlı devleti sınırları ankara savaşı öncesi osmanlı haritası ankara savaşı öncesi sınır haritası ankara savaşı öncesi türkiye haritası ankara savaşı öncesi yıldırım beyazıt ankara savaşı öncesinde osmanlı haritası ankara savası oncesı osmanlı sınırları harıtası ankara savaşı sonra haritası ankara savaşı sonrası ankara savaşı sonrası harita ankara savaşı sonrası osanlı haritası ankara savaşı sonrası osmanlı haritası ankara savaşında yıldırım beyazıtta neler oldu ankara savaşından önceki osmanlı devleti haritası beyazıt ankara şavaşı YILDIRIM BEYAZID SAVAŞI yildirim beyazit donemi osmanli haritasi yildirim beyazit donemi ve ankara savasi yıldırım beyazit inebolu savaşı yıldırım beyazıd savaşları yıldırım beyazıt yıldırım beyazıt savaşları yıldırım beyazıt ankara savaşı yıldırım beyazıt ve ankara savaşını yıldırım beyazıt zamanı yapılan savaşlar yıldırım beyazıtın ankara savaşı yıldırım savaşları yıldırımbeyazıt nasıl öldü
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. legols dedi ki:

    güzel !___?

Bir yorum bırak