KATEGORİLER
SAYFALAR
GİRİŞ
Şifrenizimi Unuttunuz?
Hayatın Işığı Altında..
YILDIRIM BEYAZIT – İLK İSTANBUL KUŞATMASI
6 Şubat 2015
admin

YILDIRIM BEYAZIT – İLK İSTANBUL KUŞATMASI

YILDIRIM BEYAZIT – İLK İSTANBUL KUŞATMASI Karaman Seferi’nde Yıldırım Bayezid ile birlikte bulunan,Sırp İmparatoru Yoannes’in oğlu Manuel Bursa’ya geldikten sonra...

YILDIRIM BEYAZIT – İLK İSTANBUL KUŞATMASI

Karaman Seferi’nde Yıldırım Bayezid ile birlikte bulunan,Sırp İmparatoru Yoannes’in oğlu Manuel Bursa’ya geldikten sonra izinsiz bir şekilde İstanbul’a gitti. Bu olay üzerine, Yıldırım Bayezid bu gidişin gizli bir amacı olduğunu düşünerek, daha önceden planlanmış Macaristan seferini iptal etti ve İstanbul’u kuşatma kararı aldı.

İstanbul karadan ve denizden kuşatıldı (1391). Büyük ve kuvvetli toplar olmadığından, kuşatma abluka niteliğinde oldu. Macarların Türk topraklarına girmesiyle kuşatma kaldırıldı. Bu kuşatma Osmanlılar tarafından yapılan ilk İstanbul kuşatmasıdır.

Boş durmayan Macarlar kuzeyden Osmanlı topraklarına girmişlerdi. Üzerlerine gönderilen Türk Akıncıları, Kral Sigismund komutasındaki Macar Ordusunu yendiler (1392). Tuna-Eflak Seferinden dönüldüğünde Selanik ve çevresi de Osmanlı topraklarına katıldı (1394).

Yıldırım Bayezid 1395 yılında İstanbul’u ikinci kez kuşattı. Fakat Haçlıların harekete geçtiğini haber alınca bu kuşatma da birincisi gibi başarıya ulaşmadan kaldırıldı.

 

8 adet yorum var.

 1. büşra dedi ki:

  çok yardımcı oldu tşkr ederimmm saolunnnn

 2. Sude dedi ki:

  Çok güzel olmuş teşekkürler ~

 3. eren dedi ki:

  teşekkürü bir borç bilirim bu konu üzerine ..

 4. selenay dedi ki:

  iyi yazmışsınız ama keşke sebeb sonuçu da olsaydı teşekkürler

 5. Mehmet Uğur dedi ki:

  Yıldırım Bayezit ıstanbulu kaç kez kuşattı lütfen yardım edermisiniz ibr öğretmenim 2 bir öğretmenim 3 diyor hangisine inanayım?

 6. Can Niyazi dedi ki:

  Hocam Sağolun Güzel Bir Çalışma 🙂

 7. Admin dedi ki:

  B*k gibi

 8. admin dedi ki:

  Neresinde yanlış gördünüz acaba

Bir yorum bırak