Sergüzeşt Romanının Özeti Sami Paşazade SEZAİ


KİTABIN KONUSU:
Evinden ayrılan küçük bir kızın başından gecen olaylar dramatize edilerek anlatılmıştır. Kızın başından gecenler oldukça acıklıdır. Uzun bir süre kölelik hayatı yaşamıştır.

KİTABIN ÖZETİ:


Evinden ayrılıp bir gemi ile yurdundan uzaklaşan küçük kız, onun gibi başka bir esir kız ile birlikte neresi olduğunu bilmediği bir yere getirilmiştir. Bu kızı bundan sonra birçok sürprizler beklemektedir.

İlk olarak kız (henüz bir ismi yoktur), yaşlı fakat zengin bir kadını yanına ona hizmet etmesi amacıyla satılmıştır.  Küçük kız burada tam bir esaret hayatı yaşamaktadır. Sürekli olarak buradan nasıl kurtulabileceğinin planlarını yapmaktadır. Bu evin hanımının yanı sıra hanıma hizmet etmekte olan başka bir kadın da kıza baskı yapmaktadır. Bu durum kızı yıpratmakta, zaten bir umudu olmayan yaşamdan onu iyice somutlamaktadır. Bir gün kız bu evden kaçmayı iyece kafasına taktığı bir anda bir gece yarısı evden kaçar. Çevreyi pek tanımadığı için saatlerce yürür fakat bir yerede yorgun bir şekilde yere yığılmaktan başka çaresi yoktur. Yerde kaldığı bölgede bir evin bahçe kapısının önüdür.

Sabah olunca evin hizmetlilerinden biri kızı farkeder ve onu içeri almak için yaşlı ev sahibine danışır. Oda bunu çok olumlu bir şekilde karşılar ve hemen yardım etmek niyetiyle onu yanına alır. İlk olarak karnı doyurulur, güzel bir uyku çektirirlir. Daha sonra kız kendine gelince ona neler olup bittiği sorulur. Oda analatır evin hanımı kızın yaşadıklarını duyunca çok üzülür ve ona yardım edeceğini söyler, kızdabuna çok sevinir. Evin hanımı ona sahibinden izin alacağını ve artık kendi yanında kalacağını söyler. Bunun için hanımı kızın kaçtığı eve gider. Ve onu yanına almak istediğini söyler. Fakat  kadın bunu onur meselesi yaparak kabul etmez. Bundan sonra kızda eski evine geridöner. Bu olay kızı çok etkilemiştir. Çünkü daha önce kaçtığı eve tekrar dönmüştür. Gider gitmez yine hiç hoş olmayan durumlarla karşılaşmıştır.

Günler böyle geçip giderken birgün Mustafa bey evin sahibi birkaç yıl önce işlediği bir hatadan dolayı bir çok borcu olmuştu ve bu borçları ödemek için karısıyla tartışırdı. Birgün karısıyla beraber kızın satılmasına kara veridler.

Kızın adı kaçtığı evde hanımın onu çok güzel bulması üzerine ‘dilber’ olarak koyulmuştu. Bundan sonrada ona ‘dilber’ olarak seslenilmeye başlandı. Dilber kendisi hakkında satılması kararının alınmasından sonra bir esirciye satıldı. Ve Dilber’in bütün hayatı bu yönde değişti. Dilber  bundan sonra belli bir süre esir hayatı yaşamıştır. Bu süre içinde bir çok kendisi gibi esir hayatı yaşamış olan kız arkadaşları olmuştur. Onların hayatlarını dinledikçe aslında kendi hayatının okadarda kötü olmadığının farkına varmıştır. Daha nice insanların kendisi gibi cefa çektiğini anlamıştır. Buradaki bir çok kızın çeşitli meziyetleri vardır. Bir tanesi çok iyi bir şekilde ud çalmaktadır bu yüzden çoğu yerden çağrılmaktadır. Dilber’de onun gibi ud çalabilmeyi çok istemektedir.

Dilber’e bir gün bir talip çıkmıştır, ve Dilber’de o eve gitmek zorunda kalmıştır zaten onun böyle bir şeyi isteyip istemediği pek önemli değildir, önemli olan bir kaç kişinin işinin görülmesidir.

Dilber’in gittiği bu evde ona bir esir gibi değil, bir insan gibi yaklaşılması onu çok etkilemiştir. Evde bir hanımefendi, onun kocası ve onların tek oğlu olan Celal bey bulunmaktadır. Celal bey aynı zamanda bir ressamdır. Yaptığı porrelerle ün kazanmıştır. Dilber’i evde görünce o da çok şaşırmıştır. Çünkü Dilber’i Cleopatra’ya benzetmişti. Celal bey yalnız yaşadığı için kız arkadaşı ya da sevgilisi yoktur. faKat Dilber’I gördüğü andan itibaren içinde bir kıvılcım oluşmuştur. İlk zamanlarda Dilber’de buna bir karşılık doğmamış fakaat günler geçtikçe Dilber’de onaa karşı ilgi duymaya başlayacaktır. Celalbey Dilber’I boş bulduğu zamanlarda odasına çağırıp onun resimlerini yapmaya başlamıştır. Kimi zaman nü resimlerinide çalışır. Dilber’in bebeksi vücudunu gördüğü zamanlarda  daha önce hç yaşamadığı duyguları tadıyordu. Ona her baktığında onun daha değişik bir güzelliğini yakalıyordu. Günler geçtikçe Dilber zamanının büyük bir kısmını Celal beyin yanında geçirmeye başlar. Böylelikle Celal beyin Dilber’e olan aaşkı da diğer ev halkı tarafından da öğrenilir. Bu arada Celal bey açıkça aşkını Dilber’e de belli etmeye başlar. Dilber bu olaya ilk önceleri çok şaşırır. Çünkü böyle bir şeye asla imkan vermez. Bunun nedeni de onun esir kız olmasıdır. Daha ssonraları Dilber de Celaal beye karşılık vermeye başlar. Günler geçtikçe onlar aşklarını bariz bir şekilde yaşarlar. Evin baahçesinde yıldızları seyrederler, beraber gezerler. Fakat bu durum Celal beyin annesini olddukça rahatsız eder ve buna akarşı bir önlem almak ister. Bu beraberliği bitirmek için Dilberi Celal beyin evde olmadığı bir zamanda bir esirciye satar. Tabii Dilber’in yapacak birşeyi yoktur.  Celal bey daha sonra eve döner ve ilk olarak Dilber’in nerede olduğunu sorar  önce bunu öğrenemesede daha sonra öğrenir fakat onu bütün aramalrına rağmen bulamaz. Bundan sonraki bütün hayatı boyunca oda Dilber’de mutlu olamaz.

Bundan sonra ikiside hiç mutlu olmadığı gibi bu olay biçare dilberi intihara kadar sürükler bu yaptıklarına Celal bey’in aileside çok pişman olur ama yapabilecek bir şey yoktur.

KİTABIN ANA FİKRİ:

Kitabın ana fikri evinden ayrılan bir insanın başına her zaman hertürlü kötülüğün gelebileceği bunlardan kurtulma yolununda sadece kendi elinde olduğu kimseden yardım alamayacağı tek başına kalacağı.

KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitap çok ağır bir dille yazılma mıştır fakat ara ara anlaşılamayan sözcüklere rastlanabilir yinede kitap bize kölelik hayatından bahsettiği ve bilgilendirdiği için oldukça önemli bir kaynak niteliğindedir ve yararlanabilecek seviyededir. Bence kitap herkes tarafından beğeniyle okunabilir. Oldukça   sürükleyicidir.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:
1860′ta İstanbul’da doğdu. Devrin ileri gelen isimlerinden Sami Paşa’nın oğludur. Özel öğrenim gördü. 20 yaşına kadar resmi bir görev almayıp, edebiyat konusundaki bilgilerini artırmayı tercih etti.
1880′de Evkaf Nezareti Mektubi Kalemi’ne memur oldu. Babasının ölümünden sonra da Londra Elçiliği İkinci Kâtipliği’ne atanan Sezâi, orada kaldığı 4 yıl boyunca İngiliz ve Fransız Edebiyatlarını yakından izledi. Elçilikteki görevinden İstifa ederek İstanbul’a döndüğünde İstişare Odası’na memur oldu. 7 yıl süren bu ikinci dönem memuriyetinde (1885-1901) sanatını olgunlaştırdı.
Sergüzeşt adlı romanı yüzünden göz hapsine alındığını düşünerek bundan kurtulmak için Paris’e gitti ve Meşrutiyet’in ilanına kadar da orada kaldı (1908). İstanbul’a döndüğünde Madrid Elçisi olarak görevlendirildi.
Birinci Dünya Savaşı başlayınca Madrit’ten İsviçre’ye geçti, savaşın sonuna kadar burada kaldı. Mütareke devrinde emekli olarak İstanbul’a döndü (1921). Son yıllarında kendisine, Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla “Hidamat-ı vataniyye tertibinden” maaş bağlandı (1927) ve 26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul’da öldü.


Bu yazı 1271 kere okundu.
Etiketler:
romanın türü sergüzeşt sami paşa sezainin hayatı ve sanatı sami paşazade sezai Sami Paşazade'nin Sergüzeşt hikayesinin özeti samipaşazade sezai sergüzeşt özeti farklı kaynaklar samipaşazade sezai sergüzeşt romanı edebi şekilde özeti samipaşazade sezai sergüzeşt romanın türü samipaşazade sezai sergüzeşt teması nedır samipaşazade sezai sergüzeştin ana fikri sergüzeşt sergüzeşt adıyla romanın ilgisi sergüzeşt adlı romanın konu ve teması Sergüzeşt adlı romanın teması sergüzeşt ana düşünce sergüzeşt ana fikri nedir sergüzeşt ana teması sergüzeşt edebiyat ile bu dönemin ilişkisi sergüzeşt geniş kitap özeti sergüzeşt hangi roman türü sergüzeşt KİŞİLER sergüzeşt kitabin kısa ve öz özeti sergüzeşt kitabının ana fikri ve teması sergüzeşt kitabının detayları sergüzeşt kitabının ses olayları sergüzeşt kitabının sosyal olayı sergüzeşt olay kişiler sergüzeşt özet SERGÜZEŞT PAŞAZADE SEZAİ ROMANININ ÖZETİ sergüzeşt roman özeti SERGÜZEŞT ROMANININ UZUN ÖZETİ sergüzeşt romanı sergüzeşt romanı konusu teması kişileri sergüzeşt romanı özeti sergüzeşt romanın içindeki kişiler sergüzeşt romanın türü sergüzeşt romanına giriş sergüzeşt romanında dönem olayları sergüzeşt romanında kişiler sergüzeşt romanındaki akımlar sergüzeşt romanındaki celal bey sergüzeşt romanındaki edebi akımlar sergüzeşt romanındaki kişiler sergüzeşt romanındaki olay nerede geçti sergüzeşt romanının sergüzeşt romanının 2 sayfa uzun özeti sergüzeşt romanının anafikri sergüzeşt romanının cok kısa olmak sartıyla özeti sergüzeşt romanının dil ve anlatım özellikleri sergüzeşt romanının dili teması ve sosyal hayatı sergüzeşt romanının dönemi ile ilişkisi sergüzeşt romanının geniş özeti sergüzeşt romanının kısa özeti sergüzeşt romanının olayı sergüzeşt romanının olayları sergüzeşt romanının özeti sergüzeşt romanının romanın türü sergüzeşt romanının ses olayları sergüzeşt romanının teması Sergüzeşt romanının teması nedir? sergüzeşt romanının türü sergüzeşt romanının türü nedir sergüzeşt sosyal hayatı sergüzeşt teması nedir sergüzeşt türü ve konusu sergüzeştin adlı romanın konusu ve teması sergüzeştin alıntı şiir sergüzeştin ana düşüncesi sergüzeştin ana fikri sergüzeştin ana fikri teması sergüzeştin ana teması sergüzeştin anafikri sergüzeştin dili sergüzeştin edebi konusu sergüzeştin en kısa özeti sergüzeştin içindeki kişiler sergüzeştin kitabının 2. bölüm özeti sergüzeştin kitap türü sergüzeştin konu ve teması sergüzeştin konusu sergüzeştin konusu hakkında bilgi sergüzeştin özellikleri sergüzeştin özeti sergüzeştin teması sergüzeştin teması konusu sergüzeştin teması nedir sergüzeştin tüm içinde geçen isimler sergüzeştin türk edebiyatında sergüzeştin türü sergüzeştin uzun özeti sergüzeştte celal beyin annesi sergüzeştteki kişiler sergüzeştteki olaylar sergüzeştteki olayların zamanı sergüzeştteki şahıslar tanzimat dönemi sami paşazade sezai sergüzeşt romanının özeti
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. ali dedi ki:

  özet çok güzel olmuş.

 2. gülfidan dedi ki:

  gerçekten harika olmuş..

 3. sema dedi ki:

  iyi bir özet

 4. adsız dedi ki:

  teşekkürler başka romanlarında özetlerini bekleriz yazılı öncesi iyi oluo ttşk

Bir yorum bırak