Boşanmaların ana nedeni iletişimsizlik


Uzmanlar, son yıllarda boşanmaların hızla arttığını belirterek, bunun da en büyük nedenini aile içi iletişimsizlik olarak gördüğünü açıkladı.
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Özel Nilüfer Yıldırım İlköğretim Öğretim Okulu velilerine yönelik düzenlenen ‘Aile İçi İletişim’ seminerine katıldı.
Kalabalık bir veli topluluğuna konuşan Mehmet Emin Ay, son yıllarda boşanmaların hızla arttığı belirterek, bu gidişatın aileleri ve toplumu tehdit ettiğini dile getirdi.
Boşanmalardaki en büyük nedenin aile içi iletişimde yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını ifade eden Ay, çözüm önerisi olarak ise; eşler arasında daha sağlıklı ve mutlu bir aile için çözüm önerisi olarak, eşlerin birbirlerini yaptıkları işlerden ötürü takdir etmesinin önemli olduğunu ifade etti.
“Muhabbet için fedakârlık, fedakârlık için ise takdir gerekir” diyen Mehmet Emin Ay, “Aile içi iletişimde ikinci önemli husus ise kişilik haklarına önem vermektir. Sevmek, saygıyı barındırıyorsa değer ifade eder. Verdiği sözde durmama ve bekletme gibi hususlar dahi birer kişilik hakkı ihlalidir. Başkalarına gösterdiğimiz inceliği yakınlarımıza da göstermeliyiz.” dedi.

Hediyeleşmenin önemine işaret eden Ay, “Birbirinize hediye veriniz ki aranızda sevgi oluşsun. Aile içi iletişimde diğer bir husus ise birlikte geçirilen zamandır. Yakın temas ve bir şeyleri paylaşmak stresi azaltır. Bu yalnızca eşlere faydalı değil, aynı zamanda çocuklara da olumlu yönde yansıyacaktır. Çünkü stressiz bir ortamda büyüyen çocuklarda daha mutlu yetişecektir.” şeklinde konuştu.
Organizasyonu gerçekleştiren Okul Müdürü İshak Göğebakan ise öğrenci veli ve ailelerini eğitmeye yönelik bu tarz programları arttırarak sürdürmeyi amaçladıklarını ifade etti.


Bu yazı 620 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak