Çocuklardan ayrılmalarınız krize dönüşmesin


Ebeveynlerin en zorlandığı anlar, küçük yaramaz gözyaşları içinde haykırırken kapıyı çekip gitmek zorunda olduğu anlardır.Çoğumuzun çocuklarıyla hemen her gün yaşadığı bol gözyaşlı ayrılık sahnesi, özelllikle 2-3 yaş aralığındaki çocuklarda çok sık rastlanıyor. American Baby.com sitesinde yer alan bir yazıda, uzmanlar, yavaş yavaş bağımsızlığını ilan eden bu yaş grubu çocukların ebeveynlerine hala çok bağımlı olduklarını belirtiyor. Sürekli kendi içlerinde ‘git-gel’ler yaşayan bu yaş grubu bir yandan etrafında bir büyüğün varlığını istemezken bir yandan da ebeveynler gittiğinde ya da uzaklaştığında paniğe kapılıyorlar. Uzmanlara göre bu yaş grubunun düşünce biçimi şöyle özetlenebilir:
Parkta tek başıma dolaşabilirim, ancak eğer anneme ihtiyaç duyarsam yanımda olmayabilir.
Eğer kendimi bakıcıma emanet edersem annem ve babam beni unutabilir mi? Bu düşüncelerin etkisiyle stres altına giren çocuklar, ebeveynler işe giderken büyük krizler yaşayabiliyor. Bu krizleri atlatmak için uzmanlar birkaç ipucu öneriyor:
1. Evden çıkmadan 10 dakika önce çocuğunuzdan ayrı zaman geçirin. Mutfakta ya da banyoda oyalanabilirsiniz.
2. Sevdiği bir oyuncağı ya da battaniyesini siz çıkmadan önce eline verin. Kendini güvende hissedecektir.

3. Siz çıkarken onu güldürebilecek birşeyler geliştirin. Örneğin çocuğunuz ‘hoşçakal’ denmesinden hoşlanmıyorsa onun yerine ‘hoşçauç’ gibi komik sözcükler uydurabilirsiniz. Bu yöntemler sizin kapıdan daha rahat çıkmanızı sağlayacaktır.


Bu yazı 331 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak