Karbonhidratlar Hakkında Bilgi

Paylaş
 

Karbonhidratlar Hakkında Bilgi

Yiyeceklerdeki en büyük enerji kaynaklarındandır. Karbon, oksijen ve hidrojenden oluşurlar. Yiyeceklerde daha çok şeker ve nişasta biçiminde bulunur. Örneğin üzüm şekeri olan glikoz, en basit karbonhidratlardanken, yumrulu bitkilerin köklerindeki nişasta en karmaşık olanlardandır. Zengin karbonhidratlı yiyeceklerde genelde glikozdan daha karmaşık nişasta ve şeker bulunur. Bunların çoğu sindirim esnasında glikoza indirgenir ve karaciğerde glikojen olarak depolanır. Vücut enerjiye ihtiyaç duyduğunda karaciğerdeki glikojen kullanılır. Kanda bulunduğu için kan şekeri denen glikoz vücudun temel enerji kaynağıdır. 

Bitkilerin hücre duvarını oluşturan, yalnızca bitkisel besinlerde bulunan selüloz, 3000′ e yakın glikoz molekülünden oluşur. Ancak insanın sindirim sisteminde tam parçalanmadığı için gerçek anlamda bir besin maddesi sayılmaz. Bunun yanında, sindirim artıklarından oluşan dışkıyı boşaltmak için yumuşatır ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak besinlerin emilmesini kolaylaştırır. Bol selülozlu bitkiler kabızlığın giderilmesinde çok etkilidir bu yüzden. Bilim adamları, ilk insanların bolca selülozlu bitkileri tükettiklerini düşündüler. Yiyecekleri doğal halleriyle yemeyip selülozun parçalanmasına yol açan işlemlerden geçirdikleri için, bu insanların bağırsakları selülozu sinirme yeteneğini kaybetmiştir.

Midede şişerek tokluk duygusu verir bu yiyecekler ve besin değerleri yoktur. Bu yüzden kilo aldırmazlar. Günümüzde diyet listelerinde doktorların bir numaralı tavsiyesidir selülozlu bitkiler. Mutfağımızda daima bulundurmamız gereken yiyeceklerdir selülozlu yiyecekler.


Bu yazı 3749 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak