Çocuğunuzu güneşten korumaya dikkat edin


6 aylıktan küçük çocuklar, güneşin şiddetli olduğu saatlerde (saat 10.00 ile 15.00 arasında) güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Daha büyük çocuklara ise güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce güneşten koruyucu kremler sürülmelidir. Bu koruyucu, bebeğin ağız ve gözlerine kaçırılmamalıdır.
Güneş altında tüm çocuklara göz ve yüzü korumak için siperliği olan şapkalar takılmalıdır. Vücudunun üst kısmı giyinik olmalı ve bu giysi suda dahi çıkartılmamalıdır. Güneş ışınlarının yüzde 80′i bulut tabakasını aşar. Bu nedenle, hava bulutlu bile olsa koruma gerekir. Su ve kum, yansıma ile ışığın şiddetini artırır. Bu nedenle, hasara uğrama riski ve korunma ihtiyacı artar. Şu nokta kesinlikle unutulmamalıdır ki; çocukluk yıllarında geçirilen oldukça hafif görünüşlü yanmalar bile, ileride oluşabilecek deri kanserleri ve cildin yaşlanması ile ilişkilidir.
Güneşten koruyucu krem seçerken nelere dikkat edilmeli?
Koruma faktörlü kremlerin etiketlerinde 2′den 20′ye kadar (nadiren 50′ye kadar) içerdiği koruma faktörü sayısı yazar. Çocuklara en az 15 faktör tavsiye edilir.

Hassas cildi olanlar 30 faktörü seçmelidir. Bronzlaşma için önerilen ürünler kullanılmamalıdır. Hem UVB hem de UVA filtreli ürünler seçilmelidir. Tüm ürünler alerji yapabilir. Bunun için ürünü, kolun iç yüzünde küçük bir alana sürün. Bu bölgeyi kapatın. 24 saat sonra açıp 15 dakika süre ile güneşe tutun, şişme ve kızarıklık olmaz ise kullandığınız ürün sağlıklıdır. Su geçirmeyen ürünler kullanmakta da fayda var.


Bu yazı 372 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak