güneş ışınlarının zararları ve korunma yolları

Paylaş
 

Güneş ışınlarının her ne kadar vücudumuza çok büyük faydaları olsa da, aşırı miktarda güneş ışınlarına maruz kalmakta insan derisi üzerinde ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Güneş yanıklarına neden olan ultraviyole B ışınları özellikle beyaz tenli insanlar için çok tehlikelidir. Güneşte aşırı kalmanın sonucu olarak ciltte önce kızarma daha sonra şişme, acıma hissi ve su kabarcıkları meydana gelmektedir. Uzun vadeli dönemde de cildin yaşlanmasına, kırışmasına, pigment lekelerine, damar çatlaklarına ve en önemlisi deri kanserine yol açabilmektedir. Özellikle çiftçiler ve denizciler gibi açık havada çalışanlarda ileriki yaşlarda deri kanseri görülme olasılığı daha yüksektir.

Güneş ışığı çocukların büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Vücutta D vitamini üretimini sağlamaktadır. Fakat özellikle ilk altı ay, bebeklerin güneş ışınlarına maruz kalmamasını sağlamak gerekiyor. Altı aydan büyük bebekler için güneş ışığı korumalı olarak verilebilir. Çocuklar ve yetişkinlerin güneş ışınlarından korunmalarını sağlamak adına, açık renk ve sık dokulu giysiler, şapkalar, ve cilt türüne uygun faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Güneşten yayılan UV ışınlarının en etkili olduğu saatler 11.00-16.00 arasıdır. Bu saatlerde aşırı güneşte kalmamaya özen gösterilmelidir.En az 30 faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir. Kullandığınız güneş kreminin içeriğinde parsol, mexoryl, titaniumdioksid ve zinc oksid maddelerinin olması daha etkili bir koruma sağlayacaktır. Güneş ışınları suyun 90cm derinliğine kadar etki edebilmektedir. Bu yüzden suyun içinde de güneş yanıkları meydana gelebilmektedir. UV ışınları ileriki yaşlarda katarakt riskini arttıracağından UV korumalı güneş gözlüğü tercih etmenizde fayda olacaktır. Güneş ışınlarının ciltteki hasar boyutu 18 yaşına kadar geliştiğinden, bu yaşlara kadar güneşten korunmaya ekstra bir çaba sarfetmeniz gerekmektedir.

Yaz aylarının bir kabusa dönüşmesini önlemek ve cilt kanserinden korunmak adına aşırı dozda güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edilmelidir.


Bu yazı 1412 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak