Kabakulak tükürük damlacıklarıyla bulaşıyor


Genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ve daha çok çocuklarda görülen kabakulak hastalığı, hastanın ağzından çıkan tükürük damlacıklarıyla başkalarına da bulaşıyor.
Kabakulak hastalığının kuluçka devresi 18 gündür. Hastanın ateşi birdenbire yükselir, genel bir halsizlik görülür. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur.
Yanak ve kulağın altı kabarır, kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar.
Ağızda kuruluk, dilde pas vardır. İştah da azalmıştır. Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki şişlik yavaş yavaş kaybolmaya ve hasta iyileşmeye başlar.

Hastalığın kendisi çok tehlikeli bir hastalık olmadığı halde; başka hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında; pankreas, gözyaşı keseleri, böbreküstü bezleri, erkeklerde husyeler, kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi, önemli sonuçlar doğurabilir.
Bu nedenle en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Hastanın sağlıklı kimselerle konuşması, görüşmesi önlenmelidir. Sulu yiyecekler verilmeli, kabız olmaması sağlanmalıdır.


Bu yazı 464 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak