Şifalı Bitkiler ve Kullanımı

Paylaş
 

Geçmişten günümüze bitkilerden yararlanmak hastalıkların tedavisinde etkin bir yöntem olmuş ve sağlıklı yaşam için vazgeçilmez hale gelmiştir. Her türlü kullanımının mümkün olduğu şifalı bitkileri: kuru, yaş ve toz halinde kullanmak mümkündür. Bu mucizevi bitkilerden yararlanmak isteyen kişinin, bitki hakkında bilgi sahibi olması gerekir, aksi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bitkiyi, nasıl ve ne amaçla kullanacağı önceden belirlemesi gerekmektedir. Mesela bitki çayları şeklinde veya toz haline getirip baharat şeklinde kullanılabilir. Anlamayan için her ne kadar da olsa bitkilerin dış görünüşü birbirine benzese de: kokusunda, tadında, renginde değişiklikler bulunmaktadır.

Şifalı bitkilerin yaprakları, kökleri, dalları kısacası bitkinin her yerinden yaralanmak mümkündür. Kök ve yapraklar arası iletimi sağlayan dallar pek kullanılmasa da, kaynatma yoluyla bu kısımdan da yararlanılabilinir. Bazı ağaçların kabuklarında fayda varken bazı ağaçlarında köklerinde fayda vardır, yani farklı bitkilerden farklı biçimlerde yararlanılmaktadır. Kökler yer altındaki depo görevi görürler. Kimi zaman kökler; yumru, soğan ve kök şeklinde adlandırılmaktadır. Kökler; bazı vitaminleri, şekeri ve alkaloitleri depo ederek fayda sağlamaktadır. Çiçek ve meyve, bitkinin soyu için devamını sağlar. Şifalı bitkilerle tedavide bu durum önemli bir yere sahiptir. Çiçekleri toplanmayan bitki meyvesini oluşturur. Bitki tohumu ise, bitkinin gelişmesinde gerekli etken maddelerin özünü içeren depo olması yönünden kullanılan bir başka çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kullanılan şifalı bitkilerin yararı herkeste aynı olabileceği gibi kimi zaman kişinin bünyesinde alerji gibi istenmeyen etkiler meydana getirebilir. Bu gibi durumlarda bitkinin kullanımından kaçınmak gerekir. Her şeyde olduğu gibi şifalı bitkileri de dozunda kullanmak gerekir. Kullanım şartlarını ve nasıl kullanılacağını bilmeden kullanımından kaçınılmalıdır. Hangisi çay şeklinde tüketilir, hangisi baharat gibi kullanılır, hangisini direkt olarak tüketilir bunları öğrenerek kullanmak sağlık açısından bir hayli yararlıdır.

Tıp doktorlarınca alternatif tıpta da kullanım alanı giderek yaygınlaşan bitkiler, vücudun ihtiyacına göre kullanılmalıdır.Bunun dışında koca karı ilaçları diye tabir edilen ilaçların yılların birikimiyle günümüze geldiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden bunları kullanırken biraz daha rahat olunabilir. Basit rahatsızlıkların görünmesi halinde en kısa zamanda bir uzmana başvurulmalıdır.


Bu yazı 1254 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak