Yüksek tansiyonun belirtileri ve tedavisi


Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, yüksek kan basıncı olarak da bilinir ve baş ağrısı, ense ağrısı, bazı durumlarda baş dönmesi, çarpıntı, çabuk yorulma gibi şikayetlere neden olabiliyor.
Tansiyon, kan basıncını ifade eder. Her 7 kişiden birinde görülen yüksek tansiyon, kan basıncının sürekli olarak 140/90 mmHg’nın (14/9′un) üzerinde olması hali olarak tanımlanır. Vücudun en uzak noktalarına kadar ulaştırmak için kalp, kanı belli bir basınçla pompalamak zorundadır.
Uzmanların verdiği bilgilere göre; kan, organlarımız açısından gerekli olan oksijen ve besinleri taşır. Dolayısıyla, dolaşımın devam etmesi için belli bir kan basıncının korunması gerekir.
Tansiyonunuzu istirahat halindeyken ölçün
Kalp kasıldığı sırada oluşan kuvvetli basınca büyük tansiyon, kalp gevşediği sırada oluşan basınca ise küçük tansiyon adı verilir. Normal kabul edilen kan basıncı değeri, istirahat halindeki bir yetişkinde 120/80 mmHg, bir diğer deyişle, büyük tansiyon için normal değer 12, küçük tansiyon içinse 8′dir.
Aslında, kan basıncı sürekli sabit kalan bir değer değildir. Hareket ederken ya da heyecanlanınca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düşük olabilir. Bu değişimler normaldir. Ancak, kan basıncının sürekli olarak 140/90 mmHg’nın (14/9′un) üzerinde olması durumunda, yüksek tansiyondan bahsedilir.
Tansiyon neden yükselir?
Hastaların yüzde 90′ında hipertansiyonun nedeni saptanamaz; bu durumda primer ya da esansiyel hipertansiyondan bahsedilir. Kalan yüzde 10′luk grupta ise bir neden bulunur ve “sekonder” hipertansiyon olarak adlandırılır. Bunlar arasında, böbrek kaynaklı nedenler en yaygın olanlarıdır.
Tansiyonun vücuda zararı nedir?
Belirti vermemesi mümkün olmakla birlikte, yüksek tansiyon baş ağrısı (genellikle ensede), bazen baş dönmesi, çarpıntı, çabuk yorulma gibi şikayetlere yol açabilir. Özellikle bir şikayetiniz yoksa, yüksek tansiyon hastası olduğunuzu öğrenmenin tek yolu tansiyonunuzu ölçtürmektir.

Belirti versin veya vermesin, tedavi edilmeyen hipertansiyon, kalp krizi ya da felç geçirme riskini artırır ve kalp ya da böbrek yetersizliği gelişmesine yol açabilir.
Tansiyondan korunmak için neler yapılmalı?
– Tansiyon ve kalp krizinden korunmak için potasyum açısından zengin, mümkün olduğunca az sodyum içeren bir beslenme diyeti uygulayın (Ispanak, havuç, portakal suyu, kavun).
– Sigarayı bırakın. Çünkü, kalp krizi geçirme riskinizi 2 katına çıkartır.
– Fazla kilolardan kurtulun, sağlıklı (az yağlı, az tuzlu) beslenin ve düzenli egzersiz yapın.
– Doktorunuzun önerilerine uyun. İlaçlarınızı düzenli alın; tedaviye ömür boyu devam etmeniz gerektiğini unutmayın.
– Stres ile başa çıkmayı öğrenin.


Bu yazı 438 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak