Gümüş akçenin bastırılması nasıl çalışmalara girer?

Paylaş
 

akcelerGümüş akçenin bastırılması neyle ilgili çalışmalara girer?

Gümüş akçe bastırmak ve benzeri çalışmalar devlet yönetimi ve maliye alanındaki çalışmalara girmektedir. Eğer soruyu Osmanlı Devleti için soruyorsanız konuyu şöyle açıklamakta fayda vardır. Osmanlı Devleti, önceleri beylik olarak kurulmuş ve bir müddet varlığını bu şekilde devam ettirmiştir. Ertuğrul Gazi beraberindeki ahaliyi Ankara Karacadağ’dan Bilecik-Söğüt ve Domaniç taraflarına getirerek yepyeni bir uç beyliği görevini üstlenmişti.

Kendisi vefatından hemen önce beylik yetkilerini oğlu Osman Gazi’ye devretmişti. Osman Gazi döneminde beylik olarak varlığını sürdüren Osmanoğlu Beyliği, Osman Gazi oğlu Orhan Gazi döneminde beylikten devlet olma sürecini başlatmış ve bunu gerçekleştirmiştir. Beylikten devlete geçişin elbette birtakım gereklilikleri vardır. Bunları; Divan Teşkilâtı, Ordu, Maliye Çalışmaları, Eğitim Kurumları ve diğer teşkilatlanmalar takip etmektedir.

Soruya konu olan gümüş akçenin bastırılması Osmanlı Devleti’nin kendini gerçekleştirme çalışmalarındandır. Maliye alanını ilgilendiren bir çalışmadır.


Bu yazı 822 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak