Soru: BİR ÖĞRENCİ OLARAK GÜNÜK HAYATTA NASIL DAHA TUTUMLU VE VERİMLİ OLABİLİRİZ?

 

BİR ÖĞRENCİ OLARAK GÜNLÜK HAYATTA NASIL DAHA TUTUMLU VE VERİMLİ
OLABİLİRİZ?

Tutumlu olmak tasarruf etmenin başlangıcıdır. Mal ve para biriktirmek için şarttır. Harçlığınızın tamamını ihtiyacınız olmayan ve gereksiz şeylere harcama eğilimi gösterirseniz diğer taraftan ihtiyacınız olduğu zamanda paranız olmadığı içinde sıkıntı çekersiniz. Harçlığınızdan her gün bir miktar artırırsanız bir müddet sonra istediğiniz bir şeyi alacak kadar paranız olduğunu fark edeceksiniz.
Eşyalarınızı düzenli kullanır temiz ve bakımlı olarak kullanmaya özen gösterirseniz o ihtiyacınız uzun süreli size cevap vereceğinden harçlıklarınızı ve ya paranızı başka ihtiyaçlarda kullanılmasına olanak tanımış olacaksınız.
Pahalı ve yabancı yiyecekler almak veya her gördüğü yiyeceği satın alıp almak gibi oburluk gösterildiği takdirde. Para gereksiz ve plansız harcandığından iler dönemlerde ihtiyaç olunca sıkıntıya düşebilirsiniz.
Yemek istediğiniz şeyleri planlı bir şekilde ve haftanın belirli günlerinde alabilirsek daha düzenli ve kontrollü harcamalar yapmış olur ve ekonomik olarak ta planlı yaşamış oluruz.
Tutumlu olmanın başlangıcı aile ve okuldur. Başta aile öğrenciye tutumlu olmayı öğretmeli ve alıştırmalı kulda ise öğretmenler bu konuda yardımcı olmalıdır ki çocuklar gelişme çağında tutumlu olmayı alışkanlık haline getirsinler.
Evde aile hayatı içerisinde harcama kalemlerini planlamalı ve harcamalarını zaruri harcamalar ve lüks harcamalar olarak belirlemeli. Öncelikli harcama kaleminin zaruri harcamalar olduğu yönünde çocuk bilinçlendirilmelidir.
Bir öğrenci olarak günlük hayatta tutumlu ve daha verimli olmanın bazı koşullarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
1-Okul kıyafetlerinizi temiz ve ütülü muhafaza ediniz.
2-Ayakkabılarınızı dikkatli kullanın ve boyalı tutunuz.
3-Okul araç ve gereklerinizi iyi muhafaza edin ve dikkatli kullanın. Sınıfımızda bulunan araç gereçleri dikkatli kullanmalıyız. Ders araçlarını kullandıktan sonra yerine koymalıyız. Sıralarımızın üstünü karalamamalıyız. Sınıfımızın duvarlarına resim çizmeliyiz. Okulumuzdaki eşyaları temiz, düzenli olarak kullanmalıyız. Okuldaki kaynakları israf edersek diğer öğrencilerin bu kaynaklardan yararlanması engellenir.
4-Evde elektriğin gereksiz kullanılmamasına özen gösterin. Elektriği açık bıraktığımızda hem elektriği hem de paramızı israf etmiş oluruz.
5-Muslukları kapalı tutun; dünyada kuraklığın artması ve küresel ısınmada düşünüldüğünde su tasarrufu sadece kişisel ve ailesel değil ülke çapında önemli ekonomik ve politik bir önlemdir ve katkıdır. Örneğin dişlerimizi fırçalarken suyu israf etmemeliyiz.
6-Gereğinden fazla abartılı harcamalara yönelmeyin ve yalnızca kendinizi düşünmeyin. Sizin zayi ettiğiniz yiyecek ve kıyafetlere de başkalarının ihtiyacı olabileceğini asla unutmayın.
7-Zaman çok önemlidir. Zamanınızı boşa geçirmeyin. Her geçen dakika ve zaman bir daha geri gelmeyecektir. Onun için zamanı iyi kullanın faydalı işlere harcayın. Boşa harcanacak zaman yoktur.
Bazı atasözlerimizde de tutumluluğun önemi vurgulanmıştır:
AK AKÇE KARA GÜN İÇİNDİR: Kişi günlük yaşamamalı geleceğini güvence altına almalı. Zamanında alın teri ile kazanılan paralar sıkıntılı dar zamanlarda kişileri kurtarır. Böyle günlerde de kazanılan parayı harcamaktan çekinmemelidir.
AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT KONU: Kişi geliriyle giderini ayarlamalı ,harcamalarını bütçesine göre yapmalıdır.Aşırıya kaçıp borca girmek doğru değildir.
Tutumlu ve düzenli kişiler hayatta hep başarılı olur ve çevresinde yaşayan insanlara da pozitif enerji saçar ve fayda sağlar.
Tutumlu olmak pintilik demek değildir. Tutumlu olmak cimrilik demek değildir. Tutumlu olmak demek gereksiz harcamalardan uzak durmak, ihtiyacı doğru belirlemek ve ihtiyaç kadar harcamak demektir. Ailemizin, ülkemizin ve dünyamızın daha refah ve huzur içinde devam edebilmesi daha verimli ve tutumlu bir yaşam ile mümkün olacaktır.

YORUMLAR


 1. çok güzel bilgiler var böyle bir paylaşım için teşekkür edrim herkesin ve bütün öğrencilerin faydalanabileceği bir site başarılar selamlar yıldızlar

 2. teko23

  müthüşş biii şiiy cok guzelll buu siteyii saklıcam kardeşime lazım olursa inşallah 100 alırım…

 3. damlasu

  valla süper bir site yaa bu site sayesinde 100 aldım saol allah razı olsunnn …. yae tek diyeceğim şey süper harikaaaaaaaaaaaaa

 4. gizem33

  benim prformans ödevim için gerekli idi işeme yaradı çok güzelbi site arkadaşlarıma önerecemarikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 5. blomm

  “Sınıfımızın duvarlarına resim çizmeliyiz.” yazısı yanlıs. çünkü çizmemeliyiz olması gerekkkk!!!!!!!!

 6. nihall

  çok güzel bir site aradığım herşey var ve tam anlamıyla hayatın gerçeklerini yansıtıyor

 7. vargın altınbaş

  ben oğulcanın babasıyım ilk defa oğlum ders calışacak yıllardır internette oyun oynadı iyiki bu sayfayı kumuşunuz .allah razı olsun.kardeşim.

 8. ecem su

  bütün performans ödevlerimi burdan yaptım 2 tanesinden 95 geri kalan üçünden 100 aldım YAŞASINNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

 9. yaş üstü

  bu yazıyla performans ödevimden 100 alırım:)))))) tşkler:)ama bide siteye ödev yazmak isterdim…:)

 10. kenan

  pervormansödevimin son günü bu yazıyla kurtarıcam 100 alırsam bu siteyi gelen geçene önericem

 11. idil karaca

  çok güzel pazartesi götüreceğiz ama bi yazın hatası var sınıfımızın duvarlarına resim çizmeliyiz yerine çizmemeliyiz olacak kesinlikle 100 alacağım yazım çok güzel olduğu için öğretmen torpil yapıyor harikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa <3<3<3<3

 12. zülal

  evt grçektende çok güzel bir site ama ılgının yazdığı gibi çok uzun bende saklıycam hata kısa yoldan ekliyecem bende kardeşime saklıyacam işalah perfonmas ödevimeden 100 alırım buyazan kişiye çokama çok teşekür ederim yani tek diyeceğim şey harika ama kaç sayfa tutacağını bilmiyorum şuan tek dediğim şeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeey hhhhhhhhaaaaaaaarrrrrrrriiiiiiiikkkkkkkkaaaaaaaaaa herkes için teşekürler ama en çok benden teşekürü alan kişi yazar

 13. özge

  ÇOK GÜZEL BİR SİTE MÜTHİŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ BU ARADA SİNEM KOBALIN YORUM YAPTIĞINA İNANMIYORUM

 14. onur altıner

  bu sitede yazım kuralları dışında eksik yok herşey mütiş hep performns ları burdan yapıcam

 15. melisa

  çok güzelll bir sayfaymış bu sayfaya herkesin girmesini ve bu sayfadan yararlanmasını isterim

 16. melisa çiftçi

  çok güzel bir sayfa arkadaşlarımında bu sayfadan yararlancağını inanıyorum bu sayfayı bütün arkadaşlarımıza önerelim

 17. dilara

  bu site çok güzel öğretmen performans ödevime 100 verdi bu siteye çok teşekkür ediyorum ve herkese önereceğim

 18. irem

  Benim türkçe performans ödevim vardı bu site sayesinde 95 aldım Allah bu siteyi açanlardan razı 0lsun…

 19. Buse

  Ben Türkçe performans ödevime çok daha güzelini yaptım arkadaşlar daha güzelini yapabilirlerdi.Bence siz de buradan bakarak yazmayın size tavsiyem hem daha güzelini yaparsınız hem de Türkçe öğretmenin ilgisini kazanabilirsiniz.Öğretmen buradan bakarak yaparsanız anlar. :D

Bir Cevap Yazın

SAKATLAR HAFTASI

SAKATLAR HAFTASI

SAKATLAR HAFTASI   10-16 Mayıs arası Sakatlar Haftasıdır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Sakatlar › Yazının Devamı ..

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ   AÇIKLAMA -1-   Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Çocuk Günü’ dür. Çocukların › Yazının Devamı ..

Sosyal

Sen de yazı gönder!

BilgiBulucu Önerisi

e okul takdir teşekkür hesaplama e okul oyunları bilgisaglik.com alaaddin yüksel
.
.