TAKVİM, SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK


  TAKVİM, SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK

Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi.

Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925’te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, l Ocak 1926’dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu.

1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931’de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935’te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.


Bu yazı 1984 kere okundu.
Etiketler:
a ağırlık ölçülerindeki değişikliğin kabulü tarihi ataturk donemınde saat takvım ölçüleri cumhuriyet cumhuriyet döneminde ölçüde değişiklik resimli cumhuriyet döneminde ölçülerde yapılan değişikler cumhuriyet döneminde ölçülerde yapılan değişiklikler cumhuriyet döneminde ölçülerle yapılan değişiklikleri cumhuriyet döneminde saat ve takvimde yapılan değişiklikler cumhuriyet döneminde takvim cumhuriyet dönemindeölçülerde yapılan değişiklikler cumhuriyetin ilan cumhuriyetin ilanından once hangi takvim kullanılıyordu cumhuriyetten önce hangi takvimler kullanılıyordu cumhuriyetten önceki saat ve takvimler cumhuriyetten sonra ölçü değişikliği cumhuriyetten sonra saat ve takvim cumhuriyetten sonra takvim değişikliği endaze resmi eski eski takvim saat ve uzunluk ölçülerindeki değişiklikler eski takvimler ve saatler eskiden güneşin batışına göre ayarlanan saat resmi eskiden kullanılan takvim ve saat geçmişte kullanılan saat ve takvimler inkılap tarihi-tarih inkılaplar önce resimli anlatım inkılaptan önce kullanılan saat ve takvim resim kullanılan takvim ve saat çeşitleri ölçü inkilabı ölçü inkilabı nedir ölçü saat inkilabı ölçü saat ve takvim inkılabı ölcü ve saat inkılabı ölçü ve takvim inkilabı ölçülerde inkilaplar önceden kullanılan takvim ve saat osmanlı dönemindeki takvim saat ölcüler saat saat değişiklikleri saat inkılabı saat ölçü inkilabı saat takvim inkılabı saat tarih ölçü inkilabı saat uzunluk ve takvimde yapılan inkilaplar saat ve ölçü değişikliği saat ve ölçüler kanunu ne zaman kabul edildi saat ve ölçülerde değişiklik kanunu saat ve ölçülerdeki inkilaplar saat ve resmi tatillerin zaman içindeki değişiklikler saatte degişiklik smanlı döneminde takvim saat veölçü birimi sosyal takvim ve saat çeşitleri Takvim takvim saat ölçü tarihi takvim saat ve ölçüler inkilabı takvim inkilabı ne demektir takvim inkılabı takvim inkılabı nedir takvim ölçü kanunu resmi takvim saat inkılabı takvim saat ölçülerde inkılaplar takvim saat ölçülerde yenilik hangi inkılapta takvim saat ölçülerinde yapılan inkilaplardan önceki durum takvim saat resm takvim saat ve takvim saat ve ölçü inkılabı takvim saat ve ölçüde değişiklik resimlerle takvim saat ve ölçülerde cumhuriyetten önce ne kullanılıyordu takvim saat ve ölçülerde değişiklik inkılabı takvim saat ve ölçülerde değişiklik kanunu takvim saat ve ölçülerde değişiklik resimli anlatımı TAKVİM SAAT VE ÖLÇÜLERDE İNKILAP takvim saat ve ölçülerde yapılan değişiklikler takvim saat ve ölçülerde yapılan değişiklikleri nelerdir takvim saat ve ölçülerde yapılan inkılaplar takvim ve saat değişiklikleri takvim ve saat inkilabı takvim ve saat inkilabı olmadan önce takvim ve saat ölçülerinde değişiklik takvim ve saatte değişiklik kanunu takvimde yapılan değişiklik resmi tarih saat ve ölçüler ne zaman kaldırıldı tarih-saat*agırlık inkılabı toplumsal inkilaplar
 • Site Yorum

16 adet yorum var.

 1. ayşe dedi ki:

  çok güzel yazamışşın

 2. başak dedi ki:

  bune yaaaa
  bir sey anlamadım ne takvimi

 3. cennet dedi ki:

  her şey güzelce anlatılmış..

 4. cennet dedi ki:

  paylaştığınız için saolun ………..!!

 5. cennet dedi ki:

  sitenizi çok beğendim….

 6. MELEK dedi ki:

  güzel açıklamalar yapılmış

 7. kry dedi ki:

  performaslara gerekli çok süper beyler kim yaptıysa taşekkür ederim

 8. eynaee dedi ki:

  2. yorum yapan kişi sen anlamasssın büyükler arasında

 9. özge dedi ki:

  çok işime yaradıı saol un ..:)

 10. kral dedi ki:

  güzel güzel hadi nese

 11. kartalizma dedi ki:

  bna bras uznu lasım

 12. leon dedi ki:

  Anlatım çok yüzeysel,

 13. melike dedi ki:

  çok beğendim çok ihtiyacım vardı saalun.
  ayrıca çok güzel

 14. sebiha dedi ki:

  Bnc çoq qüzél bilgilér vermişsiniz saolun… SéBiHa<3LaTiF<3Aşk

 15. abdulkadir dedi ki:

  isimleri lazım bana

 16. berilsu dedi ki:

  bu ne laaa hiç bii anlamadım sadece takvimi gördüm xD

Bir yorum bırak