Meyve yiyerek zayıflanabilir mi?


Meyveler vitamin deposu, doğal ve masum besinler olabilirler. Ancak hedefiniz fazla yağlarınızı azaltmaksa, meyvenin içeriğindeki şekerin bu planınıza engel olabileceğini dikkate almalısınız. İşte glisemik asit ve meyve ile ilgili tüm gerçekler…
Tamamen yasaklanmış olmasalar da diyet yaparken meyve tüketimini gözden geçirmenizde fayda var.
Niçin kötü?
Meyveler, doğal bir şeker olan fruktoz içerir. Dolayısıyla meyve tüketimi vücut yağlarını yakmanıza engel teşkil edebilir.
Nasıl kötü?
Vücudumuz fruktozu doğrudan bir yakıt olarak kullanamaz. Furuktozon öncelikle karaciğere gidip glikoza dönüşmesi gerekir. Meyvenin çoğunlukla kandaki glikoz ve insülin seviyelerini hızlı arttırmayan, düşük derecede glisemik bir karbonhidrat olmasının sebebi de budur. Eğer karaciğer glikojen ile dolu ise, gelen furuktozu glikoza değil, yağa dönüştürür.
Düşmandan uzak durun!
Siz siz olun, her zaman taze ürünleri tercih edin. İşlenmiş, paketlenmiş ya da konservelenmiş ürünleri satın almamaya özen gösterin. İşlenmiş ürünler genellikle daha çok şekerle doyuma ulaşmıştır ve tıpkı meyve suları gibi, uzak durulması gereken ürünlerin başında gelir.

Glisemik endeks nedir?
Gıdaların kan şekerini yükseltme hızına glisemik indeks denir. Eşit miktarda karbonhidrat içerseler de yiyeceklerin kan şekerini arttırıcı etkileri birbirinden farklıdır. Bunun nedeni yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden farklı hızda geçmesi ve emilmesidir.
Farklı gıdalar yemek sonrasında kanın glukoz içeriğinin artışı üzerine değişik etkilere sahiptirler
Diyette dikkat edilecek hususlar
– Meyve seçiminde kullanabileceğiniz en iyi referans “glisemik endeks” değerleridir. Bir meyvenin gilisemik endeksi ne kadar düşükse diyetinizde o kadar yer verebilirsiniz.
– Glisemik endeksi düşük gıdaların seviyesi 55 ve altıdır; spor sonrası dışında glisemik endeksi 70’i aşan meyveleri tercih etmeyin.
– Glisemik endeksi düşük karbonhidratlar, kandaki glikoz ve insülin seviyelerinde küçük dalgalanmalara yol açarlar.
Glisemik İndeksi Tablosunda Meyveler

BESİN
GI DEĞERİ
Elma
38
Muz
52
Greyfurt
25
Üzüm
46
Kuru üzüm
56
Kivi
58
Mango
51
Portakal
42
Şeftali
42
Hurma
103
Karpuz
72
Armut
38
Ananas
66
Çilek
40


Bu yazı 390 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak