Saman nezlesinden korunma yolları


Bahar aylarında polenler yüzünden birçok insanda sık sık görülen saman nezlesi rahatsızlığının, yaşam kalitesini bozan bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzmanlar saman nezlesinden korunmak için yapılması gerekenleri açıklıyor.
Saman nezlesi hemen her yaşta insanı etkileyen alerjik bir hastalık. Günlük hayatınızda çok ciddi bir etkisi bulunmasa da, en olmadık zamanlarda başınızı derde sokabiliyor. Mesela bir iş görüşmesinde birdenbire gelen hapşırık nöbeti, burun kaşıntısı, öksürük ya da aniden gözlerin yaşarması hoş bir görüntü yaratmıyor.
Ya da bir sınavdayken hapşırık, damak kaşıntısı ve gözlerin sulanması gibi belirtileri yüzünden sorulara konsantre olmanız zorlaşabiliyor.
Avrupa’da çok yaygın görülen saman nezlesine daha çok polenler neden oluyor. Alerjik rinit olarak da ifade edilen hastalığın etkisini uygulayacağınız bazı yöntemlerle azaltmak mümkün. İşte yapılması gerekenler:
Polenlerden önce ilaç kullanın
Alerjik ve her yıl aynı dönemde etkileyen bir hastalık olduğu için, polen mevsimi başlamadan önce ilaç almaya başlamanız gerekiyor. Ya size iyi gelen ilaçlarınızı yine doktorunuza danışarak ya da doktorun yazdığı ilaçları polenler uçuşmaya başlamadan almak, hastalığınızın etkilerini azaltabilir.
Üçlü kombinasyon ilaç
En iyi önleyici ilaçlar gösterdiğiniz belirtilere bağlıdır. Antihistamin içeren tablet, burun spreyi ve göz damlası kombinasyonuna ihtiyaç duyabilirsiniz.
Her gün bal tüketin
Her gün bir yemek kaşığı dolusu bal tüketin. Balın doğal bal olmasına dikkat edin. Bal bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
Yatak odası camını kapalı tutun
Yatak odanızın camını sabahın erken saatlerinden öğleden sonraya kadar kapalı tutun. Polenlerin en fazla dolaşımda olduğu saatler günün ilk saatleridir. Araba kullanırken camları ve havalandırmayı da bu saatlerde açmamaya dikkat edin.

Alkollü içkilerden uzak durun
Alkollü içkiler, saman nezlesini daha da kötü yapar. Bira, şarap ve diğer alkollü içkiler alerjiyi tetikleyen histamini içerir.
Güneş gözlüğü kullanın
Geniş camlı güneş gözlükleri kullanın.
Makyaj malzemelerinde seçici olun
Bu dönemde, alerji oluşturma ihtimali düşük olan makyaj malzemelerini kullanın.
Vazelin kullanın
Burun deliklerinizin içine vazelin sürün. Bu polenlerin burun içinden girmesini engelleyecektir.
Dışarda çamaşır kurutmayın
Havadaki polenin çok fazla olduğu dönemlerde çamaşırlarınızı evin içinde kurutun.
Her gün duş alın
Yatmadan önce, dışarda giydiğiniz giysileri çıkarın. Her gün duş yaptıktan sonra yatın. Eğer duş almaya üşeniyorsanız, saçlarınızı fırçalayıp başınıza bir duş bonesi geçirdikten sonra yatın.


Bu yazı 406 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak