Etli Siyah Fasulye (Venezuela)


ETLİ SİYAH FASULYE (VENEZUELA)

http://www.lezzetsirri.com

1/2 kg. siyah kuru fasulye veya börülce

1/2 kg. kuzu eti

3 baş soğan

4 iri domates

300 gr. yeşil biber

1 su bardağı pirinç

3 adet muz

250 gr. tereyağı

4 acı yeşil biber

1/2 su bardağı sıvıyağ

karabiber

tuz

Bir tencerede kuzu etini biraz tuz, karabiber ve bir baş soğan ile etler iyice pişinceye kadar haşlayın. Bir kenara soğumaya bırakın.

Siyah fasulyeleri veya börülceleri yıkayıp bol su ve biraz tuz ile haşlayın. Suyunu süzmeden bir tarafa bırakın. 3 bardak suyu kaynatın. Pirinci yıkayın ve kaynamış suya atın. Tuz ekleyerek pirinçler suyunu çekip yumuşayıncaya kadar pişirin. Üzerini temiz bir mutfak bezi ile kapatıp dinlenmeye bırakın. (Pirincin suyunu kullandığınız pirince göre ayarlayın.) Bir baş soğanı soyup, ince ince kıyın. 2 domatesi ve yeşil taze biberlerin yarısını küçük küçük doğrayın. Tavada kızdırdığınız 3 çorba kaşığı sıvıyağda soğanları bir parça çevirin. Sararmca biberleri ilave edip birlikte 2 dakika kadar kavurun ve domatesleri ekleyin.

Haşlanmış etleri suyundan çıkarıp ince ince didin. Tavadaki soğan, biber ve domateslerin üzerine katın ve birlikte kavurun. Diğer soğanı soyup ince ince kıyın. 2 domatesi ve kalan biberleri de ince ince doğrayın. Yani biraz evvelki malzemenin aynısını hazırlayın. Sırayla sıvıyağda kavurup üzerine tuz ve bol karabiber serpin. Haşlanmış siyah fasulyelerin üzerine ilave edin ve birlikte pişmeye bırakın. Muzları soyun ve biraz verev olarak hemen hemen bir parmak kalınlığında kesin. Daha sonra tereyağını tavada eritin. Muzları çevirerek bu yağda kızartın. Bir tabağa alın. Siyah fasulyeler pişince, geniş bir tabağa önce fasulyeleri, daha sonra hazırlayıp sıcak tuttuğunuz etleri alın. Pilavı yanma koyup çevresini kızarmış muzlarla süsleyin. Sıcak mısır ekmeği ile servis yapın.


Bu yazı 377 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak