E-devlet Şifremi Unuttum

e-devlet-sifresi-unuttum
Paylaş
 

E Devlet şifre değiştirme- yeni şifre nasıl alınır ? E- devlete nasıl girilir gibi konularda  sizlerin internet ortamında sıkça aradığığı sorulara cevap vereceğiz.

E-Devlet şifremi unuttum sorunu hemen hemen her vatandaşın başına gelmektedir.Diğer pek çok yazımıza özellikle bu noktaya vurgu yaptık. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gereken ilk iş, aldığınız bu şifreyi herhangi bir yere not almanız gerekiyor. Aksi durumda şifreniz unutma ihtimaliniz büyük bir olasılık teşkil ediyor.

Hükümetin teknolojinin ilerlemesi ile birlikte şart gördüğü E-Devlet projesi kapsamında 2005 yılında ihale açıldı ve ihale sonrası proje çalışmalarına başlanıldı. Bu proje ile birlikte hayatımıza E-Devlet şifresi girdi. Bu şifre pek çok kamu işlemini halletmek artık oldukça kolay oldu. Öyle ki pek çok vatandaş, tapu sorgulamasından, e-okul öğrenci bilgileri, plaka sorgulama, SSK sorgulama gibi pek çok işleminizi halletmek mümkün olmaktadır.

Yaşanan bunca telaş ve koşuşturmalar nedeni çoğu zaman e devlet şifresi  unutulabilmektedir. Eğer sizde telaş içerisinde şifrenizi unutan kişilerden iseniz, bu paylaşımımızı size kolaylık sağlamak için yaptık.

E-Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekir?

  1. E-Devlet şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken ilk adım, ikamet ettiğiniz mevkide bulunan en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. PTT şubelerinde şifre işlemleri vezneler tarafından verilmektedir. Buradan vereceğiniz 2 TL ücret karşılığında, şifreniz bir zarf içerisinde sizlere verilecektir.
  2. E-devlet şifrenizi unutmanız durumunda, tekrar bir PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu uygulamanın nedeni ise, sizin yerinize şifre almak isteyen kişilere karşı bir önlem olarak kullanıma sunulmuştur.  E-devlet projesinde güvenlik kavramına büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple, sistemin güvenliği için her türlü önlem alınmıştır. Şifreler, başvuruda bulunan her vatandaş için ayrı ayrı oluşturulur. Aynı şifreden bir başka vatandaşa verilmez.
  3. Bir diğer alınan güvenlik önlemi ise, başvuruda bulunan kişinin kimliği alınarak, kontrol edilmektedir.
  4. İlk kez şifre alacak kişiler 2 TL hizmet bedeli öderken, sonraki şifre unutmalarda bu ücret 10 TL olmaktadır. Daha önceden ise, şifre unutma işlemleri 4 TL olarak belirlenmişti.

 

Umuyoruz ki hayatımıza büyük kolaylık sağlayan e-devlet ile ilgili haberimiz sizlere yardımcı olmuştur.


Bu yazı 822 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak